Beşkaza Yaylaları Yörük Türkmen Kültür Şenliği başladı

Beşkaza Yaylaları Yörük Türkmen Kültür Şenliği başladı
Beşkaza Yaylaları Yörük Türkmen Kültür Şenliği başladı
- Şenlikte, Yörüklerin sahilden yaylalara yaptıkları geleneksel göç canlandırıldı

MUĞLA (AA) - Seydikemer ilçesinde düzenlenen "Geleneksel Beşkaza Yaylaları Yörük Türkmen Kültür Şenliği" kortej yürüyüşü ve temsili Yörük göçü ile başladı.

Seydikemer Belediyesi, Seydikemer ve Fethiye Yörük Türkmen Dernekleri işbirliğinde Seki Çayırı'nda düzenlenen şenlik, kortej yürüyüşü ile başladı.  Türkiye 'deki Yörük ve Türkmen dernekleri temsilcilerinin de katıldığı şenlik kortejinde, yöresel kıyafetler giyen Yörükler, Türk bayrakları ile Seki Mahallesi Meydanı'na kadar yürüdü.

Bazı katılımcılarda üzerinde "Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz" yazılı pankart ve dövizler taşıyarak terörü kınadı. Yürüyüşte, Yörüklerin sahilden yaylalara yaptıkları geleneksel göç canlandırıldı. Beşkaza Yaylası'na göç eden aileler, keçi, koyun, at, deve ve eşekleriyle yaklaşık bir saat süren yolculuğun ardından Yörük Kültür Şenliği'nin yapıldığı alana ulaştı.

Daha sonra, terör olaylarında verilen şehitler için saygı duruşunda bulunulup, dualar okundu.

- "Yörükler ülkenin temeli"

Seydikemer Kaymakamı Muammer Köken, gazetecilere yaptığı açıklamada, Yörüklerin bu ülkenin temeli olduğunu söyledi.

Ülkede Yörüklerin yaşadığı süreçte birlik ve beraberlik içinde olacaklarını kaydeden Köken, "Türk milletinin ayrılmaz bir kültürü olan Yörük kültürünü yaşatmalıyız. Bu tür şenlikler, geleneklerin geleceğe aktarılmasında önemli rol oynuyor. Bu konuda emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.

Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz ise son günlerde teröre verilen şehitler nedeniyle şenlikteki konserleri iptal ettiklerini bildirdi. Yörük kültürünü yaşatmanın en büyük istekleri olduğunu vurgulayan Otgöz, atalarının geçmiş yaşantısının, bu tür şenliklerle unutulmamasını sağladıklarını ifade etti.

Şenlik kapsamında yarın 24. Seki Yağlı Pehlivan Güreşleri düzenlenecek.