Binek hayvanları turizme hizmet ediyor

Binek hayvanları turizme hizmet ediyor
Binek hayvanları turizme hizmet ediyor
- Doğa ve tarih tutkunu turistler, Muğla'nın Fethiye ilçesinde düzenlenen at, eşek ve deve safari turlarına katılarak doğayla baş başa gezintiye çıkma fırsatı buluyor - Safari turu düzenleyen Çikin: "Bazı insanlar hayvanları çok sevdiği için onlara binmek istemiyor, sadece fotoğraf çektirip anı olarak saklıyor"

MUĞLA (AA) - UTKU UÇRAK - Geçmişte yük taşıma ve ulaşımda insanların hayatını kolaylaştıran at, eşek, deve gibi binek hayvanları, Ege 'nin turistik ilçesi Fethiye'de düzenlenen safari turlarıyla turizme hizmet ediyor.

Yılda yaklaşık 3 milyon yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği ilçede, turizme yönelik alternatif faaliyetler de gerçekleştiriliyor. Doğa ve tarih tutkunu turistler, Kayaköy ve Hisarönü mahallelerinde düzenlenen at, eşek ve deve safari turlarına katılarak doğayla baş başa gezinti yapma fırsatı buluyor.

Kayaköy'de 15 dakika ile bir saatten oluşan turlara katılan turistler, deve ve eşek sırtında Kayaköy Ören Yeri'ni geziyor. Rehber eşliğinde tura çıkan turistlere ören yerinin tarihi hakkında açıklamada bulunuluyor.

Bölgede 15 yıldır safari turu düzenleyen Hüseyin Çikin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tura katılacak turistlere ilk olarak binecekleri hayvan hakkında bilgi verdiklerini söyledi.

Gerekli güvenlik tedbirlerini aldıktan sonra müşterinin tercihine göre 15 dakika ve 1 saatten oluşan tura çıktıklarını belirten Çikin, kısa turda mahallede gezinti yaptıklarını, uzun olanda ise Kayaköy Ören Yeri'ni gezdiklerini anlattı.

Tura katılanların hem ören yerini gezme fırsatı bulduğunu hem de farklı bir tatil geçirdiğini dile getiren Çikin, turistlerin parkur boyunca fotoğraf çekerek bölgenin güzelliklerini keşfettiğini kaydetti.

Safari turlarına katılanların bir kez daha katılmayı istediklerini kaydeden Çikin, şöyle konuştu:

"Biz de misafirlerimizi memnun etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Deveye her ülkede sık rastlanmadığı için yerli ve yabancı turistlerin çok ilgisini çekiyor. Bazı insanlar hayvanları çok sevdiği için onlara binmek istemiyor, sadece fotoğraf çektirip anı olarak saklıyor. Birçok insan bu hayvanları hayatında ilk kez burada görüyor."

 - At sırtında doğayı keşfediyorlar

Hisarönü Mahallesi'nde bulunan iki at çiftliği yetkililerince  düzenlenen at safari turları da turistlerin ilgisini çekiyor. Günde iki kez düzenlenen turun ilk etabında Kayaköy Ören Yeri'ne kadar at sırtında giden turistler, Kayaköy'ün tarihi hakkında bilgilendiriliyor.

İkinci turda ise ormandaki patikaları at sırtında gezen turistler, eşsiz güzellikteki Ölüdeniz'i yüksek bir yamaçtan izleme fırsatı buluyor.

At çiftliği yetkilisi Ayşe Yılan, tura katılacak misafirlerin güvenliği için ilk olarak kask verdiklerini, daha sonra gidecekleri parkur ve dikkat etmeleri unsurlar hakkında bilgilendirdiklerini anlattı.

Misafirlerin seyis eşliğinde tura çıktığını bildiren Yılan, "İki farklı güzergahımız var. Birisinde Kayaköy Ören Yeri'ne gidiyoruz. Bu turumuz 3 saat sürüyor. Tura katılan misafirlerimiz ören yerini geziyor ve rehberlerden tarihi hakkında bilgi ediniyor. Diğer turumuz ise 2 saat sürüyor ve ziyaretçilerimize bölgenin doğal güzelliklerini gezdiriyoruz" dedi.

 - "Yılda 5 bin kişi tura katılıyor"

Yılan, eğitimli ve sakin atlarla yaptıkları turları orman içindeki patikaları kullanarak gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Çiftlikte 30 at bulunduğuna dikkati çeken Yılan, günde yaklaşık 25 kişinin turlara katıldığını, yılda ise 5 bin civarında turiste hizmet verdiklerini belirtti.

Tatil için Malatya'dan gelen Burcu Özgür de atları çok sevdiği için tura katıldığını, doğayla baş başa eğlenceli ve heyecanlı dakikalar geçirdiğini söyledi.

Rehber eşliğinde çıktıkları turda ormandaki patikalarda gezip bol bol fotoğraf çekme fırsatı bulduğunu ifade eden Özgür, bazı yerlerin tehlikeli olmasına rağmen atların parkura alışık olması nedeniyle güvenli şekilde turu tamamladıklarını sözlerine ekledi.