BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcileri Bodrum'da

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcileri Bodrum'da
BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcileri Bodrum'da
- Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilci Yardımcısı Karim Atassi, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'u ziyaret etti - Atassi: "Bizler, Avrupa ülkelerinden Türkiye gibi sınırlarını açarak bu insanları hukuki yollardan kabul etmelerini istedik. Bu hukuki yollar ise vize verilmesi, 3'üncü ülke olanaklarının tanınması"

MUĞLA (AA) - Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilci Yardımcısı Karim Atassi, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'u ziyaret etti.

Muğla'daki Göç İdaresi Müdürlüğü ziyaretinin ardından Bodrum'a gelen BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilci Yardımcısı Karim Atassi'ye BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Politika Geliştirme Birimindeki Mülteci Koruması görevlilerinden Gökçe Saraydın ve Fatin Allamii eşlik etti. 

Atassi, ziyarette yaptığı konuşma, Türkiye'nin göçmenlere gösterdiği cömertlikten dolayı minnettar olduklarını, konuyla ilgili belediye ve sivil toplum örgütleriyle bağlantı halinde bulunduklarını söyledi.

 Ülkelerini terk edip Türkiye'ye sığınmak zorunda kalan insanlara Türkiye'nin gösterdiği aşırı cömertlikten mutlu olduklarını belirten Atassi, "Bu temaslar içerisinde sizlerin en ön saflarda bulunduğunu ifade ederek bu insanlara destekte bulunan bizlerin, daha başka nasıl destek verebiliriz bunu konuşmak içinde buradayız. Biz birçok ülkede de Türk modelinin tekrarlanması için davette bulunduk" dedi.

-"Avrupa ülkelerine davette bulunduk"

Türkiye'ye komşu Avrupa ülkelerinin hepsine kapılarını, sınırlarını açık tutup bu insanların geçebilmeleri için hukuki yolların oluşturulması için davette bulunduklarını söyleyen Atassi, "Ancak görüyoruz ki sesimiz maalesef yeterince duyulmadı. Bizler, Avrupa ülkelerinden, Türkiye gibi sınırlarını açarak bu insanları hukuki yollardan kabul etmelerini istedik. Bu hukuki yollar ise vize verilmesi, 3'üncü ülke olanaklarının tanınması" diye konuştu.

Son zamanlarda Avrupa ülkelerinin konuya dahil olduklarını ve bu sorunların çözümüne katkıda bulunduklarını görmenin de kendilerini mutlu ettiğini vurgulayan Atassi, Birleşmiş Milletler olarak bu soruna pozitif olarak yaklaşıp sorunun boyutunun azalacağını düşündüklerini dile getirdi.

 

-"Bodrum'a hiç böyle bir akın olmamıştı"

 

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise umut yolculuğuna çıkan insanların dramlarına şahit olduklarını anlatarak, şöyle konuştu:

"Suriyeli olayı bir algı. Bugün umuda yolculuğa çıkan insanlar, sahil güvenlik ekipleri tarafından yakalandıkları zaman bunların içinde sadece 10 tanesi Suriyeli, geri kalanı değişik ülkelerden. Bunların içinde Pakistanlı var Afganistanlı var Afrikalı var. Ortadoğu 'daki karışıklık yeni başlamış bir karışıklık değil. 3 yıldır karışıklık var. Bugüne kadar da Bodrum'a hiç böyle bir akın olmamıştı. Bu akımı başlatan da yine maalesef Avrupa ülkelerimizin bazı başbakanlarının 'eğer sınırlarımıza kadar gelirlerse alırız' ifadesidir."

Bodrum'da dünyanın her yerinden gelen insanların barış içinde yaşadığını, Bodrum halkının hoşgörüsünün yüksek olduğunu dile getiren Kocadon, sığınmacıların Bodrum'a gelmeye başladığı andan itibaren Bodrum halkı ve yerel yönetim olarak kendilerine sahip çıktıklarını ifade etti.

Mültecilerin akrabalarına ulaşmak için bütün riskleri göze aldığını belirten Kocadon, şöyle devam etti:

"Geçen hafta Bodrum'da meydana gelen dramı bütün dünya ile birlikte yaşadık. Bu insanlar 5-6 ayı aşkın süredir Bodrum'da bulunmaktalar ve ben bu altı aylık dönemde hep, bu yaşananlar yerel yönetimlerin gücünü aşmış ve ülkeler arası bir sorun haline gelmiştir. Dünya liderlerinin bir araya gelerek bu sorunu bir an önce çözmeleri gerekmektedir dedim."