Bodrum "maviye bürünüyor"

Bodrum "maviye bürünüyor"
Bodrum "maviye bürünüyor"
- Muğla'nın Bodrum ilçesinde belediye ile BESİAD tarafından başlatılan çalışma kapsamında bazı işletmeler ile evler, "bodrum mavisi" rengine boyanıyor - Belediye Başkanı Kocadon: - "Amacımız kentsel kimliğimizi korumak. Bodrum'u bugünlere getiren kentsel kimliği gelecek nesillere iyi bir şekilde anlatabilmek"

MUĞLA (AA) - Bodrum'da bazı evler ve işletmelerin tescilli "Bodrum mavisi" rengine boyanması için çalışma başlatıldı. 

Bodrum Esnaf ve Sanayici İş Adamları Derneği'nin (BESİAD) girişimleriyle Türk Patent Enstitüsünce tescillenen "Bodrum mavisi" rengi geçen yıl ilk kez ilçeye bağlı Hamam Sokak'taki yapılara uyguladı.

İlçe girişinden başlanarak Belediye Meydanı'na kadar olan alanın Bodrum mavisine boyanması için de çalışma başlatıldı. 

Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bodrum'u Bodrum yapan özelliklerden birinin, kentsel kimliğini koruması olduğunu söyledi. 

Bodrum'un beyaz renkli evlerini ve mavisini begonvillerle buluşturacaklarını anlatan Kocadon, "Çalışmaları, Bodrum'un girişinden başlayarak tüm yarımadaya yaymayı düşünüyoruz. Amacımız kentsel kimliğimizi korumak. Bodrum'u bugünlere getiren kentsel kimliğini gelecek nesillere de iyi bir şekilde anlatabilmek" dedi.

 Turizmle tanınan birçok kentte bina boylarının yükseldiğini dile getiren Kocadon, şöyle devam etti:

"Kentsel kimliklerini kaybettiler. Bodrum, Türkiye 'nin ve dünyanın gündeminde kalabilen bir yer. Bunun altında yatan neden de Bodrum mavisi, beyazı ve iki katlı evleridir. Bu, turizm için miras gibidir. Bunu korumak da bizim görevimiz. Bu çalışmaya Bodrum'daki işletmecilerin ve yatırımcıların destek vereceğine inanıyorum."

BESİAD Başkanı Uğur İlhami Özden de dernek olarak Bodrum mavisinin tescillenmesini sağlayarak, belediyeye hediye ettiklerini anlattı.

Kocadon ve Özden, daha sonra temsili olarak boyama çalışmasına katıldı. 


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Beyaz

  ,

  Bodrum

  ,

  Turizm

  ,

  Belediye

  ,

  Hediye

  ,

  ilçe

  ,

  ,

  esnaf

  ,

  BİNA

  ,

  muğla