Bodrum yerli turistle "bayram" edecek

Bodrum yerli turistle "bayram" edecek
Bodrum yerli turistle "bayram" edecek
- Dünyanın 7 harikasından biri olan Mausoleum ile Bodrum Kalesi, Sualtı Arkeoloji Müzesi, Antik Tiyatro, Osmanlı Tersanesi, yöresel yemekleri ve birbirinden eşsiz güzellikteki koyları ile ziyaretçilerine unutulmaz bir tatil imkanı sunan gözde tatil merkezi Bodrum, Kurban Bayramı tatilinde yerli turistlere ev sahipliği yapacak - Sahipleri arasında yerli ve yabancı pek çok iş adamının da bulunduğu çok sayıda lüks yat da tatil öncesi Türkiye'nin gözde tatil merkezlerinden Bodrum'un koylarını mesken tuttu - BODER Başkanı Özyurt: "Kurban Bayramı tatilinde konaklama tesislerindeki doluluk oranı yüzde 90'lara ulaştı. Bayramın birinci gününden itibaren yakın illerden gelecek yerli turistle bu sayı yüzde 100'leri geçecek"

MUĞLA (AA) - DURMUŞ GENÇ - Ege ve Akdeniz mutfağı kültürünün harmanlandığı, masmavi denizi, tarihi, kültürel değerleri, eğlence hayatı, bakir koylarıyla turizmin gözde merkezlerinden Bodrum, Kurban Bayramı'nda tatilcileri bekliyor.

Kumbahçe, Paşatarlası, Gümbet, Göltürkbükü, Yalıkavak, Gümüşlük plajlarında misafirlerine güneşlenip masmavi sularda denize girme imkanı sunan Bodrum'da oteller yerli turistler için hazırlıklarını tamamladı. 

Bayram tatilini değerlendirmek isteyenleri Bodrum'a davet eden turizmciler, tatilcilere gündüzleri mavi sularda gezme ve denize girme, tarihi yerleri gezme, su jetiyle deniz turu, yürüyüş parkurlarında trekking yapma ve güneşlenme imkanı sunuyor. 

Mavi pencereli, beyaz boyalı otelleriyle gönüllerde taht kuran ilçeye tatil için gelecek turistler için geceleri de konser ve dans gösterileri düzenlenecek. 

Sahipleri arasında yerli ve yabancı pek çok adamının da bulunduğu çok sayıda lüks yat da tatil öncesi Türkiye 'nin gözde tatil merkezlerinden Bodrum'un koylarını mesken tuttu.

Değeri milyon dolarları bulan lüks yatlar, Bodrum Kalesi, Kara Ada açıkları başta olmak üzere Yalıkavak, Göltürkbükü, Gündoğan ve Torba açıkları ile bölgeye yakın el değmemiş koylara demir atıyor. 

Sayıları yüzleri bulan yatlar, Bodrum turizmine de canlılık kazandırıyor.

- "Doluluk yüzde 100'ü geçecek"

Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Başkanı Halil Özyurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, önce Halikarnassos, sonrasında Bodrum adını alan kentin ülke turizminin önemli yerlerinden olduğunu söyledi.

Bayram tatilini geçirmek için ilçeye geleceklere unutulmaz bir tatil yaşatmak için turizmcilerin seferber olduğunu belirten Özyurt, "Yaklaşık 100 bin yatak kapasitesine sahip ilçemiz yerli ve yabancı çok sayıda turistin uğrak noktası. Turizm sezonunu Kurban Bayramı tatiliyle biraz daha uzadı" dedi.

İngiltere başta olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinden binlerce turisti ağırlayan Bodrum'da turizm sezonun 15 Ekim'de sona ereceğini ifade eden Özyurt, şöyle konuştu:

"Kurban Bayramı tatilinde konaklama tesislerindeki doluluk oranı yüzde 90'lara ulaştı. Bayramın birinci gününden itibaren yakın illerden gelecek yerli turistle bu sayı yüzde 100'leri geçecek. Tatil için bölgeye gelenler Bodrum Kalesi'ni, bir dönem buğday öğütmek için kullanılan tarihi yel değirmenlerinin bulunduğu bölgeyi ve birbirinden güzel koyları gezme imkanı bulacak. Tatil boyunca yöresel lezzetlerle süslenmiş sofralarda ağırlanacak tatilciler, deniz ürünlerinden zeytinyağlı yemeklere, yöreye özgü otlardan hamur işlerine kadar farklı pek çok yemeği tatma imkanı da bulacak."

Özyurt, bayram sonrası konaklama tesislerindeki doluluk oranının yüzde 50'lere düşeceğine işaret ederek, "Bayramdan sonra yerli turist biter ancak bölgemizde tatilini geçiren yabancı misafirlerimizle sezon 15 Ekime kadar devam eder" diye konuştu.

- "Bu yoğunluk, turizmcilerimize sezon sonunda nefes aldıracak"

TÜRSAB Bodrum Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel de Kurban Bayramı tatilinin uzatılmasıyla turizmcilere büyük destek verildiğini ifade etti.

Bodrum'da bayramda hareketlilik beklediklerini anlatan Gökbel, " İstanbul 'daki çıkışlardan bunu anlayabiliyoruz. Hava şartları da izin verirse yurt içinden gelen misafirlerimiz Bodrum'da gönüllerince bir tatil geçirecek. Bu yoğunluk turizmcilerimize sezon sonunda nefes aldıracak" dedi.