Bodrum'a yapılması planlanan RES projesi

Bodrum'a yapılması planlanan RES projesi
Bodrum'a yapılması planlanan RES projesi
- Bodrum'un Yalıkavak Mahallesi'ne kurulması planlanan rüzgar elektrik santraliyle ilgili çalışmalara yarın başlanacak - Rüzgar Elektrik Üretim AŞ Genel Müdürü Korkmaz: - "Şu anda projemizin önünde çalışmayı engelleyici hukuksal bir engel yoktur"

MUĞLA (AA) - Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Yalıkavak Mahallesi'ne kurulması planlanan Rüzgar Elektrik Santraliyle (RES) ilgili çalışmalara yarın başlanılacağı bildirildi. 

Rüzgar Elektrik Üretim AŞ Genel Müdürü Bertan Korkmaz, bir otelde düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Bodrum'da yapılacak RES ile ilgili, 2007 yılında başlayan izin, ruhsatlandırma ve imar sürecinde sona geldiklerini söyledi. 

Geriş mevkisindeki çalışmalara yarın başlayacaklarını belirten Korkmaz, "Yarından itibaren artık inşaat sürecine geçtik ve bu sürece başlıyoruz. Şu anda projemizin önünde çalışmayı engelleyici hukuksal bir engel yoktur. Hukuka saygılıyız. Herkesin de bu şekilde saygılı olmasını bekliyoruz" dedi. 

İlk önce yollardan başlayarak inşaata başlayacaklarının altını çizen Korkmaz, "Yürütmeyi durdurma alan birkaç parsel var bölgede. O parselde herhangi bir çalışma yapmayacağız şu anda. Bizim arazinin yaklaşık yüzde 95'i maliye hazinesinde. Şu anda oralarda çalışacağız" diye konuştu.

Korkmaz, yaklaşık 30 milyon dolarlık projenin 6 ayla 1 yıl arasında tamamlanmasının planlandığını kaydetti. Bölgede 13 rüzgar türbininin yer alacağını anlatan Korkmaz, bu türbinlerin yılda yaklaşık 45 milyon kilovat saat elektrik üreteceğini bildirdi.

- Projeye tepki

Korkmaz'ın basın mensuplarıyla bir araya geldiği otel önünde toplanan bir grup da RES inşaatına başlanmasının hukuksuz olduğunu öne sürdü. 

Grup adına konuşan şehir plancısı Banu Özberk, Geriş'te kamulaştırma kararıyla ilgili Danıştay 6. Dairesi'nin 4 yürütmeyi durdurma kararı bulunduğuna dikkati çekti.

Oradaki özel mülke tabi alanlarda şirketin hiçbir yetkisinin bulunmadığını ve inşaat faaliyetine başlayamayacağını savunan Özberk, "Bir kısmı hazine arazisi, bir kısmı özel mülkte olan bir projenin de kamulaştırmaları tamamlanmadan inşaatına başlaması tamamen bir oldu bittiye getirilme çabasıdır" dedi. 

Özberk, davalara ilişkin gelen bilirkişi raporlarının yöre halkının lehine çıktığına işaret ederek, "Santrali kurmak isteyen yatırımcıların da aleyhinedir. Şu anda oldu bitti ile mahkeme süreci ne yazık ki etkilenmeye ve baskı altına alınmaya çalışılmaktadır" diye konuştu.

Öte yandan projeye karşı çıkan bir grup, çalışmaların yapılacağı bölgeye giderek iş makinelerine engel olmaya çalıştı. Çok sayıda polis, bölgede güvenlik tedbirleri aldı. Grubun bekleyişi sürüyor.