Bodrum'a yapılması planlanan RES projesi

Bodrum'a yapılması planlanan RES projesi
Bodrum'a yapılması planlanan RES projesi
- Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Yalıkavak Mahallesi'ne kurulması planlanan RES'le ilgili arazi sahiplerinin avukatı Remzi Kazmaz, mahkeme süreci devam eden arazilere şirketin izinsiz girildiğini iddia ederek, suç duyurusunda bulundu

MUĞLA (AA) - Bodrum ilçesine bağlı Yalıkavak Mahallesi'ne kurulması planlanan Rüzgar Elektrik Santraliyle (RES) ilgili arazi sahiplerinin avukatı Remzi Kazmaz, mahkeme süreci devam eden arazilere şirketin izinsiz girildiğini iddia ederek, yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu.

Kazmaz, mülk sahipleriyle birlikte Yalıkavak Polis Karakoluna giderek, araziye izinsiz girildiğini iddia ettiği şirket çalışanları hakkında şikayetçi oldu.

Kazmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Geriş mevkisinde yapılması planlanan RES projesiyle ilgili Danıştay 6. Dairesinin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini söyledi.

Şirket çalışanlarının bu karara uymadığını iddia eden Kazmaz, "Geriş'te RES kurmaya çalışan firmanın, ikinci kez şahısların malına tecavüz etmek kaydıyla bir provoke yaratmaya çalışmaktadır. Biz hukuka uygun olsun diye bugüne kadar sabırlı davrandık ama bugün RES firmasına, kolluk kuvvetlerine mahkemenin vermiş olduğu kararları yerine getirmeyen kolluk kuvvetlerine karşı bir suç duyurusunda bulunmak için işlem başlatıyoruz" ifadesini kullandı.

Kazmaz, RES'lere karşı olmadıklarını, sadece kurulacağı alanlara karşı olduklarını vurgulayarak, "Yalıkavak Geriş'teki müvekkillerinin arazisine girmek kaydıyla tecavüzcü duruma düşen RES firmasıyla ilgili şikayet etmek için buradayız" dedi.

Bölgenin turizm ve aynı zamanda av sahası olduğuna işaret eden Kazmaz, "Kolluk kuvvetlerine çağrıda bulunuyorum, elimizde Danıştay 6. Dairesinin vermiş olduğu 'yürütmeyi durdurma' kararı var. Bu karara rağmen halen şirketin gelip arazide çalışma yapmasını engellemek zorundasınız ve mahkeme kararlarına kesinlikle uymak zorundasınız" diye konuştu. 

Kazmaz, Muğla İdare Mahkemesinde devam eden ve bilirkişi raporları tamamlanan bu dosyayla ilgili mahkemenin yarına kadar yürütmeyi durdurmayla ilgili olumlu veya olumsuz bir karar vereceğiniz anlattı. 

Öte yandan, Rüzgar Elektrik Üretim AŞ Genel Müdürü Bertan Korkmaz ile bazı şirket yetkililerinin de emniyete gelerek konuyla ilgili görüş sunduğu öğrenildi.

Rüzgar Elektrik Üretim AŞ Genel Müdürü Korkmaz, bugün düzenlediği basın toplantısında RES'le ilgili çalışmalara yarın başlanılacağı açıklamıştı.