Bodrum'da 6,5 ton ağırlığında heykel yapılıyor

Bodrum'da 6,5 ton ağırlığında heykel yapılıyor
Bodrum'da 6,5 ton ağırlığında heykel yapılıyor
- Muğla'nın Bodrum ilçesinde heykeltıraş Hanefi Yeter tarafından talep üzerine tasarlanan, demir, cam ve ahşap kullanılarak yapılan 6,5 ton ağırlığında, 7,5 metre yüksekliğindeki heykel, Diyarbakır'da sergilenecek

MUĞLA (AA) - Muğla'nın Bodrum ilçesinde " Türkiye 'nin renkleri" adı verilen 6,5 ton ağırlığında, 7,5 metre yüksekliğinde heykel yapılıyor.

Diyarbakır 'da bir kişi tarafından heykeltıraş Hanefi Yeter'den talep edilen, "Türkiye'nin renkleri" adı verilen 6,5 ton ağırlığında, 7,5 metre yüksekliğindeki heykelin yapımı, Konacık Mahallesi'nde devam ediyor. 

Büyük kısmı tamamlanan heykelin üzerinde Diyarbakır'a özgü figürler yer alıyor. Heykelin dizaynını yapan teknik ressam Mustafa İşeri, gazetecilere yaptığı açıklamada, heykelin Diyarbakır'daki bir iş merkezinin önünde sergileneceğini söyledi.

Hanefi Yeter'in düşündüğü heykeli Mehmet Altay ve İsmail İnal ile oluşturduklarını anlatan İşeri, iki aydır çalıştıklarını kaydetti.

Heykelin demir, ahşap ve camdan oluşacağını bildiren İşeri, "Demir, ahşap ve cam işlerinin birlikte olduğunu göstermeye çalıştık. Heykele boya ve cam işlemesi yapılacak. Bunlar Diyarbakır'da eklenecek. Bizim için gurur verici bir iş oldu" dedi.

Heykelin üzerindeki figürlere değinen İşeri, "Heykele Diyarbakır'ın halk oyunlarını ve yöresel kıyafetlerini işledik. Davulcu ve zurnacı figürleri ile Diyarbakır'a özgü kilim motifleri de yer alıyor" diye konuştu.

İşeri, heykelin 10 milimetrelik bir sacdan yapıldığını dile getirerek, ağırlığının yaklaşık 6,5 ton civarında bulunduğunu belirtti. İşeri, heykelin Diyarbakır'a parçalar halinde tırlarla götürüleceğini ifade etti. 

Heykelin yapımında çalışan demirci Mehmet Altay da ilk kez böyle bir çalışma yaptıklarını vurgulayarak, "Daha önce böyle bir tecrübemiz olmadı. Güzel bir işçilik çıkardığımızı düşünüyorum" dedi.

Heykelin önümüzdeki günlerde tamamlanmasının ardından parçalara ayrılıp Diyarbakır'a götürüleceği bildirildi.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Diyarbakır

  ,

  Bodrum

  ,

  ,

  muğla