Bodrum'da "Bir Sayfa da Sen Çevir Projesi"

Bodrum'da "Bir Sayfa da Sen Çevir Projesi"
Bodrum'da "Bir Sayfa da Sen Çevir Projesi"
- Bodrum ilçesinde, bir ortaokulda düzenlenen kitap okuma etkinliğinde öğrenciler, edebiyat tarihinin unutulmaz yazar ve şairlerinin fotoğraflarından oluşan maskeler taktı

MUĞLA (AA) - Bodrum'daki bir ortaokulda, "Bir Sayfa da Sen Çevir" adlı kitap okuma etkinliği düzenlendi. 

Konacık Mahallesi'ndeki Cahit Özvezneci Ortaokulu öğretmen ve öğrencilerinin yaklaşık bir aydır hazırlandıkları kitap okuma etkinliğinde renkli görüntüler yaşandı. Edebiyat tarihinin unutulmaz yazar ve şairlerinin fotoğraflarının yer aldığı maskeleri yüzlerine takan öğrenciler, hazırladıkları programla diğer okullara örnek oldu.

Okul bahçesinde düzenlenen programda bazı öğrenciler şiirler okudu. Törende projeye adını veren Gözde Altın isimli öğrenciye, hediye verildi. Programın ardından okul binasının girişinde hazırlanan Edebiyat Sokağı, açıldı.

Hz. Mevlana, Necip Fazıl Kısakürek, Yunus Emre, Nazım Hikmet'in hayatı ve eserlerinden örnekleri tanıtıldığı panolar dikkati çekti. Projede, halen hastanede tedavi gören Yaşar Kemal de unutulmadı. Öğrenciler ve öğretmenler daha sonra okul bahçesinde kitap okudu.

Cahit Özvezneci Ortaokulu Müdürü Ahmet Karaboğa, gazetecilere yaptığı açıklamada, projeyi öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla başlattıklarını söyledi. Projeye katkı veren öğrencilere teşekkür eden Karaboğa, "Kitap okumayan öğrencinin diğer derslerde başarılı olma şansı çok düşüktür. Biz toplum olarak az okuyan bir ülkeyiz" dedi.

İnsanlara kitap okuma alışkanlığı kazandırılması gerektiğini anlatan Karaboğa, şöyle konuştu:

"(Kitap okumanın faydalarını anlatın) dediğim insanlar bir saat konuşabilir. Yararlarını anlatabilir ama 'En son okuduğun kitabın adını söyle' dediğimde kesinlikle bir cevap alamıyorum. Okul olarak 'okuyan okul' olmak istiyoruz. Bu yüzden bu projeyi başlattık. İkinci dönem de projemizi devam ettireceğiz."