Bodrum'da deniz dibi ve kıyı temizliği

Bodrum'da deniz dibi ve kıyı temizliği
Bodrum'da deniz dibi ve kıyı temizliği
- 10 dalgıcın katıldığı etkinlikte, denizden yaklaşık 1 saatte 2 tona yakın atık çıkarıldı

MUĞLA (AA) - Bodrum ilçesinde, denizden yaklaşık 1 saatte 2 tona yakın atık çıkarıldı.

Bodrum Belediyesince ilçede deniz ve kıyı temizliği etkinliği düzenlendi.  İş , sanat ve spor dünyasından ünlü isimlerin tercih ettiği Göltürkbükü Mahallesi'nde gerçekleştirilen programa, belediye bünyesinde görevli 10 dalgıç ile işçiler katıldı. 

Bazı balıkçı teknelerinin de destek verdiği etkinlikte, yaklaşık 1 saatte 2 tona yakın atık çıkarıldı. Atıklar arasında ise otomobil lastiği, şişeler ve evsel malzemeler yer aldı. 

Göltürkbükü İskelesi'nde toplanan ve ekiplerce ayrıştırılan atıklar, bir süre sergilendi. 

Göltürkbükü Mahallesi Muhtarı Musa Göze, gazetecilere yaptığı açıklamada, etkinliğe katkıda bulunan yetkililere teşekkür ederek, "İnsanlarımızın biraz daha dikkatli olması lazım. Çöplerin denize atılmaması, denizlerin temiz tutulması gerekiyor" dedi. 

Temizlik çalışmalarını izleyen emekli öğretmen Erol Ören de denizdeki canlıların yaşamını kirletmemek gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu: 

"Denizi temiz tutmamız lazım. Çalışmalardan dolayı belediyeyi ve ekipleri kutluyorum. Denizden çıkanları görünce de oldukça şaşırdım. Bu denizleri, denizdeki canlılar değil, biz kirletiyoruz. Bu, bir eğitim sorunudur. Çevre temizliğini çocuklara küçükten vermek gerekiyor."

Denizden çıkan atıkların kendisini çok şaşırttığını belirten Ayşe Altay ise "Bu kadar olacağını tahmin etmiyordum. İnsanların biraz bilinçli hareket etmesi gerekiyor. Burasını evlatlarımıza temiz bırakmamız gerekiyor" ifadesini kullandı.

Etkinliğin, gelecek hafta ilçeye bağlı Torba Mahallesi'nde sürdürüleceği bildirildi.