Bodrum'da develer spor için güreşti

Bodrum'da develer spor için güreşti
Bodrum'da develer spor için güreşti
-Muğla'nın Bodrum İlçesinde düzenlenen geleneksel deve güreşleri festivaline, Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinden 140 deve katıldı -Yaklaşık 5 bin kişinin izlediği güreşlerden elde edilen gelir Bodrumspor'a bağışlandı

 MUĞLA (AA) - Bodrum'da düzenlenen geleneksel deve güreşleri festivaline, Ege, Marmara ve Akdeniz bölgesinden vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.  

Bodrum Belediyesince Kızılağaç mevkinde bulunan deve güreşi arenasında değişik bölgelerden gelen 140 deve güreşti. Güreşleri izlemeye gelen yaklaşık 5 bin kişi bir taraftan güreşleri izlerken bir taraftan da yanlarında getirdikleri mangal ve semaverlerle piknik yaptı.  Geleneksel deve güreşlerine yabancı turistlerin de yoğun ilgi gösterdiği gözlendi.

Özel dikilen havutlarını kuşanıp rengarenk süslenen develerin güreşleri kıran kırana geçti. Özellikle baş develerin güreşleri hem seyircilere hem de deve sahiplerine büyük heyecan yaşattı.

Güreş hakemi Mustafa Oduncuoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, güreşlerde 140 devenin yer aldığını ve heyecanlı anların yaşandığını söyledi. 

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise ilçede uzun yıllardan bu yana düzenlenen deve güreşi kültürüne sahip çıktıklarını kaydetti. 

Bodrumlulara teşekkür eden Kocadon, "Bu güreşe gelmiş bütün Anadolu halkına bir defa daha teşekkür ediyorum. Çünkü kültürlerle örf ve adetler ayakta duruyor" diye konuştu.

Öte yandan güreşler sırasında urgancı tabir edilen görevliler, develeri ayırmakta zaman zaman güçlük çekerken, bazı develer de güreşmeyip kaçmayı tercih etti. Güreşler sonunda kazanan develerin sahiplerine kupa verildi. 


  ETİKETLER:

  Akdeniz

  ,

  Anadolu

  ,

  Ege

  ,

  Bodrum

  ,

  Belediye

  ,

  kupa

  ,

  zaman

  ,

  muğla