Bodrum'da kaçak göçmen operasyonu

Bodrum'da kaçak göçmen operasyonu
Bodrum'da kaçak göçmen operasyonu
-Yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Kos Adası'na gitmeye çalıştıkları belirlenen 54 kaçak ve 2 organizatör yakalandı

MUĞLA (AA) - Bodrum ilçesinde yasa dışı yollardan Yunanistan 'ın Kos Adası'na geçmeye çalıştıkları belirlenen 54 kaçak yakalandı.

Alınan bilgiye göre, Yalıçiftlik Mahallesi açıklarında devriye görevi yapan TCSG 101 Nolu Sahil Güvenlik botu ekipleri, seyir halindeki "Lady Melina" isimli 18 metrelik tekneyi durdurdu.

Orak Adası yakınlarında durdurulan teknede yapılan kontrolde, Myanmar, Suriye , Kongo ve Mali uyruklu 54 kaçak olduğunu tespit edildi. Kaçakları Yunanistan'a götürmeye çalıştıkları tespit edilen iki organizatör de gözaltına alındı. 

Kaçaklar bindikleri tekneyle Bodrum Sahil Güvenlik Komutanlığına getirildi. Kaçaklar, kimlik ve sağlık kontrolünün ardından sınır dışı edilmek üzere Bodrum Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Bürosu ekiplerine teslim edildi. 

Gözaltına alınan Z.T. ve T.A. isimli iki Türk organizatör ise "insan kaçakçılığı" suçundan adli makamlara sevk edildi. Öte yandan aralarında  çocuk ve 8 aylık hamile bir kadının da olduğu 54 kaçağa, Sahil Güvenlik ekiplerince yiyecek ve içecek verildi.