Bodrum'da kaçakları taşıyan tekne ve botun batması

Bodrum'da kaçakları taşıyan tekne ve botun batması
Bodrum'da kaçakları taşıyan tekne ve botun batması
- Gözaltına alınan Suriye uyruklu 1'i kaptan 4 kişi, mahkemeye sevk edildi

MUĞLA (AA) - Bodrum'da, yasa dışı yollardan yurt dışına çıkmaya çalışan kaçakları taşıyan tekne ve botun batması sonucu 12 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili gözaltına alınan Suriye uyruklu 1'i kaptan 4 kişi mahkemeye gönderildi.

Akyarlar Mahallesi Bağla mevkisinde, yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Kos Adası'na geçmeye çalışan kaçakları taşıyan tekne ve botun batması sonucu 12 kişinin öldüğü olayla ilgili Bodrum Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Grup Amirliği ekipleri soruşturma başlattı.

Alınan ifadelerin ardından kaçakların yasa dışı geçişini organize ettikleri öne sürülen Suriye uyruklu 1'i kaptan 4 kişi gözaltına alındı.

Emniyette işlemleri tamamlanan E.S, H.Ş, M.H. ve M.K, güvenlik önlemleri altında Bodrum Adliyesine getirildi. 4 kişi, savcılıktaki işlemlerinin ardından, "Göçmen kaçakçılığı" ve "Bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme" suçlarından mahkemeye sevk edildi. 

Öte yandan zanlılardan H.S'nin annesi Zehra S, adliye önünde gözyaşı dökerek, "Benim eşim savaşta hayatını kaybetti. Oğlumdan başka çocuğum, yardımcım yok. Çocuğum sadece Avrupa 'ya gidecekti. Sonra bizi kurtaracaklardı. Ben 3,5 aydır Türkiye 'deyim. Oğlum da yaklaşık 10 gündür Bodrum'daydı. Benim oğlum kaçakçılık yapamaz" dedi.  

M.H'nin annesi Meliha Recep H. ise yakalananlar içinde oğlunun da olduğunu ifade ederek, "Bu yakalananlar yurt dışına çıkmak istiyorlardı. Ama neden yakalandılar bilmiyorum. Bize yardım edin. Çocuğumun hiçbir şeyi yok. Ben dün akşam geldim. Benim oğlum bir aydır burada. Oğlumun kaçakçılıkla bir ilgisi olabilir mi? Ben de Mersin'den geldim. 2,5 yıldır Türkiye'deyiz" diye konuştu.