Bodrum'da mandalina hasadı başladı

Bodrum'da mandalina hasadı başladı
Bodrum'da mandalina hasadı başladı
MUĞLA (AA) - Bodrum'daki mandalina bahçelerinde hasat zamanı başladı. Bodrum ilçesine bağlı Bitez, Ortakent-Yahşi ve Turgutreis...

MUĞLA (AA) - Bodrum'daki mandalina bahçelerinde hasat zamanı başladı. 

Bodrum ilçesine bağlı Bitez, Ortakent-Yahşi ve Turgutreis mahallelerinde sürdürülen mandalina hasat işlerinde, çok sayıda kadın işçi de çalışıyor. 

Muğla dışından gelen pazarcılar, buradan aldıkları mandalinaları, Türkiye'nin birçok bölgesindeki tüketicilere ulaştırıyor. 

Bodrum Ticaret Odası Başkanı ve Bodrum Narenciyeler Birliği Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Bodrum için mandalinanın çok önemli olduğuna işaret ederek, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) ile yaptıkları bir proje kapsamında mandalina yağını çıkarmaya karar verdiklerini ifade etti.

Kocadon, henüz deneme aşamasında olduklarını dile getirerek, "Önümüzdeki 10-15 gün içerisinde piyasaya sürmeyi umut ediyoruz. İnşallah bu yağı çıkartıp Türkiye'deki pazara mandalina yağını süreceğiz. Mandalina yağının özellikle cilt kanseri üzerine tedavi yöntemi olduğunu biliyoruz" diye konuştu.

Mandalina bahçesi sahibi Altan Emek de 45 yıldan bu yana annesinden kalan bahçeye baktığını anlattı. 

Emek, bahçesinden yılda 14 ton ürün elde edip, bundan 5 bin 500 lira kazandığını söyledi.

Aile bütçesine katkıda bulunmak için mandalina hasadında çalışan Nejla Demir ise turizm sezonunda 6 ay otelde çalıştıklarını, bu mevsimde de sezonluk bahçe işiyle uğraştıklarını anlattı.

Bahçelerden toplanan mandalinalar, kasalarla kamyonlara taşınarak farklı illere gönderiliyor.