Bodrum'da parklarda yaşayan Suriyeliler

Bodrum'da parklarda yaşayan Suriyeliler
Bodrum'da parklarda yaşayan Suriyeliler
- Park ve bahçelerde yaşayan Suriyeliler, kaymakamlık, belediye ve esnafın desteğiyle ilçedeki bir okulun bahçesine yerleştirildi

MUĞLA (AA) - Bodrum'da park ve bahçelerde yaşayan Suriyeliler, bir okulun bahçesine yerleştirildi.

Bodrum'un en işlek yerlerinden Neyzen Tevfik ile Marina caddeleri boyunca park ve bahçelerde yaşayan Suriyelilere, ilçedeki bir grup esnaf sahip çıktı. 

Çarşı esnafının girişimleri ve Bodrum Kaymakamlığı ile Belediyesinin destekleriyle, Suriyeliler bulundukları bölgelerden alınarak caddedeki Cumhuriyet İlkokulu bahçesine taşındı. Polis ekiplerinin de hazır bulunduğu taşınma sırasında, bazı Suriyeliler gazetecilerin görüntü ve fotoğraf almasına tepki gösterdi.

Hayırsever bazı esnafın da Suriyeli gruba, ramazan ayı boyunca yiyecek yardımı yapacağı belirtildi. 

Esnaf Atilla Serttaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bodrum'da birçok hayırseverin bulunduğunu söyledi.

Suriyelilere herkesin yardım etmek istediğini anlatan Serttaş, kaymakamlık ve belediyenin desteğiyle Cumhuriyet Okulunun bahçesini göçmenlere açtıklarını bildirdi.

İnsanların zor ve mağdur durumda bulunduğunu ifade eden Serttaş, şöyle konuştu:

"Hoşgörüyle, insanlara yardım etmek için bütün Bodrum halkını da desteğe bekliyoruz. Doktora, ilaca ihtiyaç var. Şimdilik burada misafir edeceğiz. Devletin imkanları da bir yere kadar. Esnaf olarak da turizmi negatif etkileyecek görüntüyü sona erdirmek adına insanları buraya getirmek için iknaya çalışıyoruz. Bodrumluları yardıma bekliyoruz." 

Aralarında hamile kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 100 Suriyeli, yardım yapan esnaf ve yetkililere teşekkür etti.

Öte yandan, okul bahçesinde rahat ortama kavuşan bazı çocuklar, gazetecilerle basket maçı yaptı.