Bodrum'da "plaja şezlong koyma" tartışması

Bodrum'da "plaja şezlong koyma" tartışması
Bodrum'da "plaja şezlong koyma" tartışması
- İki farklı sitede oturanlar arasında çıkan tartışma, jandarma ve zabıta ekiplerinin müdahalesiyle yatıştırıldı

MUĞLA (AA) - Bodrum ilçesinde iki site  sakinleri arasında çıkan plaja şezlong koyma tartışması,  jandarma ve zabıta ekiplerinin araya girmesiyle sonlandırıldı.

Alınan bilgiye göre, yoğunlukla Bağla mevkisindeki bir sitenin sakinlerinin kullandığı plajda, site sakinleri ile başka bir siteden gelen kişiler arasında şezlong koyma nedeniyle tartışma çıktı. 

İki grup arasındaki tartışmanın büyüme ihtimali üzerine bölgeye jandarma ve zabıta ekipleri sevk edildi. Ekipler, sahili tüm vatandaşların kullanma hakkı bulunduğunu, işgaliye ücreti ödedikten sonra herkesin şezlongunu koyabileceğini belirtti.

Burinata Sitesi sakinlerinden Ayten Cüre, gazetecilere, bölgeye yakın bir sitede oturduklarını söyledi.

Bank Evler Sitesi sakinlerinin sahile şezlong koymalarını istemediklerini anlatan Cüre, bunun üzerine kendilerinin de ilgili yerlere müracaat ettiklerini kaydetti.

Bölgenin kamuya açık bir yer olduğunun belirlendiğini dile getiren Ayten Cüre, şöyle konuştu:

"Sahilin site tarafından kiralanma durumunun olmadığı, kamuya ait olduğunu, sadece işgaliye ücreti ödendiğini öğrendik. Bunun üzerine 5 şezlongumuzu deniz kenarında bir yere koyduk ama diğer site sakinleri bize burayı kullanamayacağımızı söyledi ve şezlonglarımızı başka bir yere taşıdı. Kaymakamlığa bildirim yaptık. Bank Evler Sitesi yönetimiyle görüşeceğiz. Geçici olarak 5 şezlongumuzu koyduğumuz yerden kaldırmışlardı, tekrar koymak istedik. Buna karşı çıkıyorlar."

- "Hazırladığımız yere şezlong konulmamasını istiyoruz"

Bank Evler Sitesi sakinlerinden Metin Güvenç ise denizin herkesin olduğunu ama belirli bölge için işgaliye ücreti ödediklerini ifade etti.

Ücret ödedikleri ve bakımını üstlendikleri plaja başkalarının şezlong koymasına karşı olduklarını vurgulayan Güvenç, "Boş yerler var, oraya koyun' diyoruz, koymuyorlar. Bizim temizlediğimiz, kumunu elediğimiz yere oturmak istiyorlar. Yine denize girebilirler ama en azından sadece havlularını sersinler. Herkesin anayasal hakkı, denize girip kıyıları kullanabilir ama biz burası için 470 lira aidat ödüyoruz. Sadece bizim hazırladığımız yere şezlong konulmamasını istiyoruz" diye konuştu.

Burinata Sitesi sakinleri, daha sonra zabıta ekipleri eşliğinde şezlonglarını istedikleri yerlere koyarak kullanmaya başladı.


  ETİKETLER:

  Bodrum

  ,

  lira

  ,

  jandarma

  ,

  site

  ,

  Karşı

  ,

  muğla