Bodrum'da "Sarıkamış'ın Bilinmeyenleri" konuşuldu

Bodrum'da "Sarıkamış'ın Bilinmeyenleri" konuşuldu
Bodrum'da "Sarıkamış'ın Bilinmeyenleri" konuşuldu
- Osmanlı ordusu komutanlarından Hasan İzzet Paşa'nın torunu yazar Hasan İzzet Altınanıt, "Sarıkamış'ın Bilinmeyenleri" konulu konferans düzenledi

MUĞLA (AA) - Bodrum 'da, "Sarıkamış'ın Bilinmeyenleri" konulu konferans düzenlendi.

Özel bir şirketin organize ettiği program, Bodrum Ticaret Odası Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Konferansın konuşmacısı, dönemin komutanlarından ve harekata karşı çıkan Hasan İzzet Paşa'nın torunu yazar Hasan İzzet Altınanıt oldu. 

Konferans öncesi kitaplarını imzalayan yazar Altınanıt, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Sarıkamış ile ilgili bilgilerin tarih kitaplarında az yer aldığını anlatan Altınanıt, şehitlerin her yıl daha iyi anılması gerektiğini söyledi. 

Sarıkamış olayının çok derin bir konu olduğunu ifade eden Altınanıt, "Yönetimiyle yapılan hatalar ve çekilen acılarla Sarıkamış'ın daha iyi anlaşılması ve daha iyi anlatılması lazım" dedi.

Dedesinin Sarıkamış Harekatı'na karşı çıktığını ve önerilerinin kabul edilmemesi üzerine ordudan ayrıldığını söyleyen yazar Altınanıt, şöyle konuştu:

"Sarıkamış Harekatı'nın hatalı olacağını üstlerine belirtti ve bu isteği, bu düşüncesi yerine gelmediği için de ordu komutanlığından ayrılmak mecburiyetinde kaldı. Sarıkamış olayı maalesef onun görüşlerinin doğru olduğunu bugün daha çok ortaya çıkarmış oluyor. Bu kadar şehitle bu kadar yitikle onun haklı çıkmasını istemezdik."


  ETİKETLER:

  Bodrum

  ,

  Bugün

  ,

  Konferans

  ,

  Tarih

  ,

  yazar

  ,

  Karşı

  ,

  muğla