Bodrum'da sığınmacıları taşıyan tekne ve botun batması

Bodrum'da sığınmacıları taşıyan tekne ve botun batması
Bodrum'da sığınmacıları taşıyan tekne ve botun batması
- Yasa dışı yollardan yurtdışına çıkmaya çalıştıkları sırada tekne ve botun batması sonucu Suriyeli 12 sığınmacının hayatını kaybettiği olayla ilgili gözaltına alınan 3 kişi, adliyeye sevk edildi - Zanlılardan Sinan Ö'nün sığınmacıların yasa dışı yollarla yurtdışına geçişlerini sağlayan organizatörlerin Bodrum'daki ele başı olduğu iddia edildi

MUĞLA (AA) - Bodrum'da, yasa dışı yollardan yurtdışına çıkmaya çalıştıkları sırada tekne ve botun batması sonucu 12 sığınmacının öldüğü olayla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 3 zanlı, adliyeye sevk edildi.

Akyarlar Mahallesi Bağla mevkisinde, yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Kos Adası'na geçmek isterken batan bot ve teknedeki 12 kişinin hayatını kaybetmesine ilişkin Muğla Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile jandarma ekiplerinin çalışmaları sürüyor.

Bu kapsamda emniyetin yürüttüğü soruşturmada, Bodrum'daki sığınmacı ve kaçakları Kos Adası'na geçirmeye çalışan ve "Suriyeli Ali" olarak bilinen Sinan Ö'nün liderliğindeki organizatör grubun yakalanması için çalışma başlatıldı.

Yapılan incelemede, Bodrum'daki bot ve teknedeki 12 kişinin hayatını kaybetmesiyle ilgili olayın yaşandığı gece Adana'ya kaçtığı tespit edilen Sinan Ö'nün kaldığı adresi belirleyen ekipler, düzenledikleri operasyonla zanlıyı gözaltına aldı.

Sinan Ö. ile bu kişiyle yurtdışından gelen yabancıların Türkiye üzerinden başka ülkelere kaçak yollara geçişleri organze ettikleri tesit edilen Ecevit B.G. ve Ali Can Ş. de polis ekiplerince Bodrum'da yakalandı.

Şüphelilerin evlerinde yapılan aramada, Irak ve Suriyelilere ait çok sayıda pasaport,  kaçakçılık olayından elde ettikleri değerlendirilen yüklü miktarda döviz ve 2 fiber tekneye el konuldu.

Bodrum Emniyet Müdürlüğündeki işlemleri tamamlanan 3 zanlı, emniyetteki işlemlerinin ardından "göçmen kaçakçılığı yapmak" ve "bilinçli taksirle ölümüne sebebiyet vermek" suçlarından adliyeye sevk edildi.

- 15 zanlı daha önce tutuklanmıştı

Öte yandan, aralarında Suriyeli Aylan bebeğin de bulunduğu 12 kişinin ölümüyle ilgili jandarma ve polis ekiplerince farklı tarihlerde yapılan operasyonlarda, 17 kişi gözaltına alınmış, bu kişilerden 15'i tutuklanmıştı.