Bodrum'da sığınmacıları taşıyan tekne ve botun batması

Bodrum'da sığınmacıları taşıyan tekne ve botun batması
Bodrum'da sığınmacıları taşıyan tekne ve botun batması
- Yasa dışı yollardan yurt dışına çıkmaya çalıştıkları sırada tekne ve botun batması sonucu Suriyeli 12 sığınmacının hayatını kaybettiği olayla ilgili 3 kişi tutuklandı

MUĞLA (AA) - Bodrum'da, yasa dışı yollardan yurt dışına çıkmaya çalıştıkları sırada tekne ve botun batması sonucu 12 sığınmacının öldüğü olayla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında adliyeye sevk edilen 3 zanlı tutuklandı.

Akyarlar Mahallesi Bağla mevkisinde, yasa dışı yollardan Yunanistan 'ın İstanköy (Kos) Adası'na geçmek isterken batan bot ve teknedeki 12 kişinin hayatını kaybetmesine ilişkin gözaltına alınan "Suriyeli Ali" olarak bilinen organizatör grubu lideri Sinan Ö. ile yurt dışından gelen yabancıların Türkiye üzerinden başka ülkelere kaçak yollarla geçişleri organze ettikleri öne sürülen Ecevit B.G. ve Ali Can Ş, "göçmen kaçakçılığı yapmak" ve "bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek" suçlarından çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. 

Bodrum ilçesinde, 2 Eylül 'de kaçakları taşıyan tekne ve botun batması sonucu Abdullah Kurdi kurtulmuş, eşi Zahin Kurdi (27), 2 yaşındaki kızı Aylan ile 3 yaşındaki oğlu Galip Kurdi'nin de aralarında bulunduğu 12 kişi hayatını kaybetmişti.