Bodrum'da sığınmacıları taşıyan teknenin batması

Bodrum'da sığınmacıları taşıyan teknenin batması
Bodrum'da sığınmacıları taşıyan teknenin batması
- Olayda, karısı ve 3 yaşındaki oğlu ölen Burhan: - "Çok üzgünüm. Eşim ve küçük oğlum Yusuf, tekneden düştük. Maalesef karım ve oğlum öldü"

MUĞLA (AA) - Bodrum'da yasa dışı yollardan Yunanistan'a geçmek isteyen sığınmacıları taşıyan teknenin ters döndüğü ve 17 kişinin kamaraya sıkışmaları sonucu hayatını kaybettiği olayda, karısı ve 3 yaşındaki oğlu ölen Suriye uyruklu Hayat Sabır Burhan, yaşadıklarını anlattı.

İlçeye bağlı Gümüşlük Mahallesi'nden çıkan ve Yunanistan'ın Kos Adası'na geçmeye çalışan sığınmacıları taşıyan teknenin batması sonucu ilk belirlemelere göre 5'i çocuk 17 kişi hayatını kaybetti. 

Olaydan sağ olarak kurtulan Suriye uyruklu Hayat Sabır Burhan (39), yaşadıkları acı dolu dakikaları anlattı. 

Karısı Ahlan (32) ve oğlu Yusuf Burhan'ı (3) olayda kaybettiğini ifade eden baba Burhan, "Çok üzgünüm. Eşim ve küçük oğlum Yusuf, tekneden düştük. Maalesef karım ve oğlum öldü. Biz Suriyeliyiz. Ülkemizi 7 Ağustos'ta terk ettik" diye konuştu.

Burhan, Türk yetkililerin kendilerine çok yardım ettiğini ve bu yüzden onlara teşekkür ettiğini ifade etti.    

Hayatını kaybeden 17 kişinin cenazesi, Bodrum Devlet Hastanesi ile ilçedeki özel hastanelerde yapılan ön otopsilerin ardından  Muğla Adli Tıp Kurumuna gönderildi. 

Ölen sığınmacıların kıyafetleri ve özel eşyaları ise Sahil Güvenlik ekiplerince muhafaza altına alındı.

Yaşamını yitiren bazı sığınmacıların üzerilerinden 2 bin dolara yakın nakit para çıktığı ifade edildi.  

Öte yandan olayla ilgili jandarma ekiplerince iki Türk organizatörün gözaltına alındığı, soruşturmanın devam ettiği öğrenildi.