Bodrum'da sulak alanda jeotermal arayışına çevrecilerden tepki

Bodrum'da sulak alanda jeotermal arayışına çevrecilerden tepki
Bodrum'da sulak alanda jeotermal arayışına çevrecilerden tepki
- Muğla'nın Bodrum ilçesinde bir grup çevreci, Akdeniz Gölü Sulak Alanı'nda şirket tarafından kaynak araması için başlatılacak çalışmalara tepki gösterdi - Açıklama sırasında taşlık alanda düşen emekli antropoloğun bacağı kırıldı

MUĞLA (AA) - Bodrum'da bir grup çevreci, Akdeniz Gölü Sulak Alanı'nda bir jeotermal şirketince kaynak aranması için başlatılacak çalışmalara tepki gösterdi. 

Bodrum'un Göltürkbükü Mahallesi'nde birinci derece doğal sit alanı olan ve endemik tür Gölköy hurmalarının da yetiştiği Akdeniz Gölü Sulak Alanı'nda, bir jeotermal şirketince kaynak araması yapılacağı bilgisini alan yaklaşık 50 kişi, bölgede basın açıklaması yaptı.

Grup adına açıklamayı okuyan Peyzaj Mimarları Odası Muğla Temsilcisi Yurdanur Uzun, bölgede bir jeotermal şirketince kaynak aranması için ÇED süreci başlatıldığını söyledi. Şirketin Gölköy'deki jeotermal arama projesi için "ÇED gerekli değildir" kararı verildiğini kaydeden Uzun, "Verilmiş bu kararla talanın önü açılmıştır. Bizler bu kadar özveri ve istekle bu çalışmaları yaparken, rant uğruna, Akdeniz'de örneği olmayan gölün, sulak alanın ve Gölköy hurmalarının talan edilmesine müsaade etmeyeceğiz" dedi.

Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği'nin' gereklerinin yerine getirilmesini sağlayacaklarını vurgulayan Uzun, şöyle konuştu:

"Sulak alanların kirletilmemesi, doğal yapılarının ve ekolojik karakterlerinin korunması zorunludur. Her türlü arazi ve su kullanım planlamalarında, sulak alanların işlev ve değerlerinin korunması gözetilir. Fakat gördüğünüz gibi bizlerin çalışmaları sürekli yavaşlatıldığı için, alanın her yerine moloz dökülüyor, kanallar açılıp göle yağış sularının akışı engellenmeye çalışılıyor. Sulak alanlarda biyolojik çeşitliliğin korunması ve geliştirilmesi için ilgili idaresince gerekli tedbirler alınır veya aldırılır. Akdeniz gölü sulak alanında yer alan, dünyada iki, üç yerde popülasyonu görülen Gölköy hurmaları yakılıyor, alanda hayvanlar otlatılıyor."

- "Göl kurutulmaya çalışılıyor"

Uzun ayrıca, alanın çevresinde kanal açılarak, yağmur sularının göle ulaşmasının engellendiğini öne sürdü. Alanda Milli Parklar Bölge Müdürlüğünce kuş sayımı yapıldığını kaydeden Uzun, "Alanda yapılan kuş sayımında 19 kuş türü tespit edildi" diye konuştu.

Yurdanur Uzun, doğal ve kültürel değerleri koruyacaklarına işaret ederek, konuyu yargıya taşıyacaklarının altını çizdi. 

Basın açıklamasının ardından grubun bölgeden ayrılacağı sırada emekli antropolog Ece Dinçsoy, taşlık yolda yürürken düştü. Acı içinde kalan Dinçsoy'un bacağına çevreden bulunan tahtalarla atel yapıldı. Ambulansla ilçedeki özel bir hastaneye kaldırılan Dinçsoy'un sol ayak bileğinin kırıldığı ve ameliyata alınacağı öğrenildi.