Bodrum'da "taş ocağına hayır" eylemi

Bodrum'da "taş ocağına hayır" eylemi
Bodrum'da "taş ocağına hayır" eylemi
- Tarihi Karaköy yakınlarında faaliyet gösteren taş ocağının kapatılmasını isteyen bir grup vatandaş, bölgede eylem yaptı

MUĞLA (AA) - Bodrum 'da bir grup vatandaş "taş ocağına hayır" eylemi yaptı.

Gümüşlük Mahallesi'nde binlerce yıllık geçmişi bulunan Karaköy mevkisi yakınlarında özel bir firmanın işlettiği taş ocağına tepki gösteren yaklaşık 50 kişi, ellerinde "Mahallemizde kirlilik istemiyoruz", "Taş ocağı istemiyoruz", "Taş devrine hayır" yazılı dövizler taşıdı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan inşaat mühendisi Eray Karabağlı, Gümüşlük'ün tarihi ve turizmiyle anılmak istediğini söyledi. Ocağın kapatılması için yasal yollara başvurduklarını kaydeden Karabağlı, "Bu güzellikler arasında taş ocağı yok. Gümüşlük taş ocağını istemiyor, dinamit patlamasını, kamyonların 24 saat bir o yana bir bu yana koşturmasını istemiyor. Sakin bir yaşam , mandalina, çilek kokusu duymak istiyor. Yıllardır civarda yaşayanlara hayatı zindan eden taş ocağının kapatılmasını istiyor" dedi.

Taş ocağına yakın bir alanda evi bulunan avukat Meryem Arpaç, bölgede yaşayan 9 Gümüşlük sakini ile dava açtıklarını bildirdi. Davalarının Muğla İdare Mahkemesinde devam ettiğine değinen Arpaç, "Davayı buraya 'ÇED raporu gerekli değildir' diyen idareye karşı açtık. Daha önce burada sincap, tavşan, tilki, baykuş, şahin yuvaları vardı. Gürültüden bu yana hiçbir hayvanı görmemiz mümkün değil. Buranın doğası katledildi" diye konuştu. 

Bir süre bölgede kalarak slogan atan grup, daha sonra olaysız dağıldı.