Bodrum'daki kaçak operasyonları kamerada

Bodrum'daki kaçak operasyonları kamerada
Bodrum'daki kaçak operasyonları kamerada
- Yasa dışı yollarla Yunanistan'ın Kos Adası'na geçmeye çalışan kaçaklara yönelik Sahil Güvenlik ekiplerince düzenlenen operasyonlar, denizden ve karadan görüntülendi - Görüntülerde, kendilerine atılan halatı tutmayan kaçaklardan bazılarının, ekipleri, ailesiyle birlikte denize atlamakla tehdit etmesi de yer alıyor

MUĞLA (AA) - Bodrum'da, Sahil Güvenlik ekiplerinin yasa dışı yollarla Yunanistan'ın Kos Adası'na geçmek için denize açılan kaçaklara müdahaleleri, denizden ve karadan saniye saniye kaydedildi.

Göçmen kaçakçılığı olaylarıyla ilgili ilçede önlemlerini sıklaştıran Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı ekipler, Bodrum-Turgutreis arasındaki kıyı şeridinde, bir gecede 10'a yakın yasa dışı geçişe müdahale etti. Kıyı şeridindeki bütün koyları ve tekneleri tek tek kontrol eden ekiplerin operasyonları, kameralarca görüntülendi. 

Karaincir Koyu'ndan denize açıldıkları tespit edilen bir grup kaçak, Sahil Güvenlik botu tarafından fark edildi. Ekiplerin "Dur" ihtarına uymayan yaklaşık 6 metrelik şişme bottakiler, bir süre daha İstanköy Adası'na doğru ilerlemeye devam etti. 

Ekiplerin güçlükle durdurdukları kaçaklar, Sahil Güvenlik botuna binmemek için direndi. Kendilerine atılan halatı da tutmayan kaçaklardan bazıları, ekipleri, ailesiyle birlikte denize atlamakla tehdit etti. Bir süre direnen kaçaklar daha sonra ikna edilerek güvenli şekilde Sahil Güvenlik botuna alındı.

Bir başka operasyon ise Akyarlar Fenerburnu mevkisinde kaydedildi. Kaçaklar edindikleri şişme botlar ve can yelekleriyle gruplar halinde gece boyunca yurtdışına geçmeye çalıştı. Farklı noktalardan çıkan kaçaklar, ekiplerin sıkı takibi sonucu denizde kısa sürede yakalandı. 

Denizde gerçekleşen operasyonların ardından karada tespit edilen başka bir gruba havanın aydınlanması ile Akyarlar Aspat mevkisi yakınlarında müdahale edildi. Organizatörlerce bölgeye bırakıldığı tespit edilen ve deniz kıyısında binmek üzere kendileri için hazırlanan şişme botlara doğru giden kaçaklar ekipleri fark ederek bölgeden kaçmaya çalıştı. 30'a yakın kaçak, kıyıda görevli Sahil Güvenlik ve Jandarma ekiplerince yakalandı.  

Gece boyunca gerçekleştirilen operasyonlarda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu, Suriye , Afganistan ve Myanmar uyruklu 150 kaçak yakalandı. Göçmenleri taşıyan bazı şişme botlara da ekiplerce el konuldu. 

Kaçaklar Sahil Güvenlik'teki işlemlerinin ardından sınır dışı edilmek üzere Bodrum Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Grup Amirliğine teslim edildi.