Bodrum'daki kuvvetli rüzgar ve sağanak

Bodrum'daki kuvvetli rüzgar ve sağanak
Bodrum'daki kuvvetli rüzgar ve sağanak
- Muğla'nın Bodrum ilçesinde çarşamba günü yaşanan sel felaketinin ardından ilçede temizlik ve çevre düzenleme çalışmaları Kurban Bayramı'nın ikinci gününde de devam etti - Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün: - "Belediye ekipleri ile AFAD'ın yaptığı tespitler neticesinde, 195 iş yeri, 84 konut, 77 araç, 8 motosikletin selden zarar gördüğü belirlendi"

MUĞLA (AA) - Bodrum ilçesinde geçen çarşamba günü yaşanan sel felaketinin ardından ilçede temizlik ve çevre düzenleme çalışmalarına devam edildi.

Yaşanan selle ilçede mağdur olan vatandaşlar ile zarar gören bazı cadde ve sokaklardaki çalışmalar sürüyor. Selden büyük çapta zarar gören Konacık Mahallesi'nde vatandaşlar, kendi imkanlarıyla zararlarını gidermeye çalışıyor. 

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, yaşanan olayın altyapı eksikliğinden kaynaklanmadığını, bunun bir doğa olayı olduğunu ifade etti.

Bunun karşısında yapılabilecek bir şey olmadığını savunan Gürün, "Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile bayram sonrasında gerekli bilimsel çalışmayı yapacağız. DSİ Genel Müdürüyle de görüştüm. Kendisine bir ekip göndermesini, bizim ekiplerimizle Bodrum'da bilimsel olarak çalışma yapılması gerektiğini talep ettim" dedi. 

Vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için gece saatlerinden itibaren çalışmalara başladıklarını anlatan Gürün, tüm ekiplerin ellerinden geleni yaptığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bazı olaylara hemen müdahale edilememesinin sebebi, birtakım prosedürler ve teknik olaylar. Araçların sokaklardan alınamamasının nedeni kasko ve diğer konularla ilgili tespitin yapılması gerekliliği. Biz emniyet müdürü ve Muğla Valisiyle konuşarak bunun yapılmasını ve bizim önümüzün açılmasını istedik. Onlar da yapılır yapılmaz araçlar kaldırıldı."

Gürün, Muğla Büyükşehir Belediyesi ekipleri ile AFAD'ın yaptığı tespitler neticesinde, 195 işyeri, 84 konut, 77 araç, 8 motosikletin selden zarar gördüğünün belirlendiğini bildirdi.

- "Yılın tamamında yağacak yağmur 12 saatte yağdı"

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da yılın tamamında yağması beklenen yağmurun 12 saatte yağdığını söyledi. 

İlçede bir afet yaşandığını vurgulayan Kocadon, "Hızlı bir müdahaleyle bayramın birinci gününde Bodrum'un bütün ana caddelerinde hayatı tekrar normale döndürecek seviyeye getirdik. Can kaybının olmaması da bizim için en büyük sevinçtir" dedi. 

Selden mağdur olan vatandaşları evlerinde ziyaret ettiklerini ifade eden Kocadon, şöyle konuştu:

"Vatandaşlar, şikayetlerini ve güzel temennilerini ifade ediyorlar. Biz bunları hoşgörüyle karşılıyoruz. İnsanlar şikayetlerini kendine en yakın olduğu kişilere yani bizlere söyleyecekler. Bunlar gayet normal bir şey. Bizler de onların acılarına merhem oluyoruz. Bugün Konacık'ta birçok evi, iş merkezlerini ziyaret ettim. Ev sahipleriyle de görüştüm. Herkese geçmiş olsun temennisinde bulundum."

- "Felaketlerden medet umanlar var"

Kocadon, vatandaşların zarara uğramalarına rağmen çok hoşgörülü olduklarının altını çizerek, "Onların sadece omuzlarına bile dokunmak yetiyor. Bodrum halkının özellikle bu afetten sonra bu hoşgörüsünü bir kez daha takdir etmek lazım" diye konuştu.

Başkan Kocadon, bu tür olayların yine yaşanabileceğinin altını çizerek, doğanın vereceği zararları minimum seviyede tutmak için tüm çalışmaları yapacaklarını vurguladı. Mehmet Kocadon, felaketlerden medet umarak siyaset yapan "zavallı zihniyetler" olduğunu da öne sürerek, sözlerini şöyle bitirdi:

"Bunların bize çok yakın insanlar olması da bizi çok üzüyor. Bize yakın insanlar bunlara daha hoşgörüyle yaklaşması gerekirken sanki bir cevher bulmuş gibi, bir maden bulmuş gibi gökyüzünden yağan yağmurla bizi karalamaya çalışıyor bu içimizdeki insanlar. Seçim atmosferine giderken böyle şeyler hiç hoş değil. Mehmet Kocadon'u sevmeyebilirsin, hırsın da olabilir. Üç yıl sonra karşısına çıkarsın medeni cesaretin varsa aday olursun. Yoksa sanal dünyada sadece kendini tatmin edersin."