Bodrum'daki RES yapımına tepkiler

Bodrum'daki RES yapımına tepkiler
Bodrum'daki RES yapımına tepkiler
- Bodrum'da rüzgar elektrik santrali yapımına karşı çıkan arazi sahipleri ve bir grup çevreci, Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan ile görüştü

MUĞLA (AA) - Bodrum'da rüzgar elektrik santrali (RES) yapımına tepki gösteren bir grup, Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan ile görüştü.

Yalıkavak Geriş ve Akyarlar bölgesine özel bir şirket tarafından yapılması planlanan rüzgar elektrik santraline tepkiler sürüyor. Bodrum Yarımadası Çevre Koruma Platformu Sözcüsü avukat Remzi Kazmaz ile bazı arazi sahipleri, Bodrum Kaymakamı Gödekmerdan'ı ziyaret ederek, destek istedi.

Gazetecilere kapalı olarak yapılan toplantı sonunda açıklama yapan Kazmaz, makinesinin tepkiler sonucunda çalışmasına ara verildiğini söyledi.

Bu çalışmanın Bodrum yarımadasını tehdit ettiğini öne süren Kazmaz, RES'lerle ilgili hukuk sürecinin devam ettiğini kaydetti.

Kazmaz, şunları söyledi:

"Hukuk sürecimize uygun olarak Kaymakam bey ile görüştük. Kaymakam adaletli bir şekilde konuya yaklaştı. Bu konunun inceleneceğini ve adil bir karar verileceğini söyledi. Hafta sonuna kadar bu konuyla ilgili müvekkillerimin arazilerinde herhangi bir arazi aracının çalışmayacağı konusunda çok duyarlı hareket etti. Kendilerine teşekkür ediyorum. Umuyorum ki İdare Mahkemesi'nden de Danıştay'dan da Bodrum için hayırlı bir karar çıkacaktır. Hukuk devletinin verebileceği adil kararı bütün Bodrumlular özlemle bekliyor."

Kazmaz, Kaymakam Gödekmerdan'ın şirketle görüşüp en azından mahkeme sonuçlanıncaya veya Muğla Valisinin vereceği karara kadar iş makinelerinin çalıştırılmayacağını isteyeceğini söylediğini ifade etti. 

Öte yandan şirket yetkilileri, bölgede çalışma yapmalarıyla ilgili herhangi yasal sıkıntının bulunmadığını, evraklarını Kaymakamlığa ulaştırdıklarını bildirdi.