"Bodrum'u Rusya'ya ve Rusça Konuşan Ülkelere Tanıtma Çalıştayı"

"Bodrum'u Rusya'ya ve Rusça Konuşan Ülkelere Tanıtma Çalıştayı"
"Bodrum'u Rusya'ya ve Rusça Konuşan Ülkelere Tanıtma Çalıştayı"
- Bodrum ilçesinde düzenlenen çalıştayda, Moskova'ya Bodrum tanıtım ofisi açılması için protokol imzalandı

MUĞLA (AA) - Bodrum'u Rusya'ya ve Rusça Konuşan Ülkelere Tanıtma Çalıştayı, Bodrum ilçesinde yapıldı.

Özel bir danışmanlık şirketi, Bodrum Belediyesi ve Bodrum Tanıtma Vakfının destekleriyle düzenlenen çalıştaya, Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği Müsteşar Yardımsı Enver Sheikhov, İl Kültür ve Turizm Müdürü Veli Çelik, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum ve Rusya'dan adamları ve turizmciler katıldı.  

Ticaret Odasında düzenlenen programda, Türkiye 'ye gelen Rus turist sayısında Bodrum'un alt sıralarda kaldığı ve Bodrum'un Rusya'da yeterince tanınmadığı vurgulandı. Hedeflenen programda ise Rus turist sayısında Bodrum'un Antalya'yı geçmesi planlanıyor. 

Çalıştay öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Başkanı Halil Özyurt, Bodrum'a gelen turist sıralamasında İngilizlerin birinci, Hollandalıların ise ikinci sırada olduğunu söyledi.

Rus pazarında ilerlemek için yeni çareler aradıklarını anlatan Özyurt, "Yeni destinasyonlar arıyoruz. Bu panelde Rusya ve Türk Cumhuriyetlerinde neler yapabiliriz onu konuşacağız" dedi. 

Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV) Genel Sekreteri Cemil Bayraktar ise son verilere göre Türkiye'ye 5 milyona yakın Rus turistin geldiğini kaydetti. Bu sayının 3 milyon 460 bininin Antalya'ya gittiğini belirten Bayraktar, şöyle konuştu:

"Bize gelen sayı geçen sene sadece Rusya'dan 55 bin civarında, Ukrayna'dan 13 bin 400, Belarus'dan 4 bin 500 kadar turist gelmişti. Dolayısıyla Doğu Avrupa ülkelerinden gelen turist sayıları çok az. Bu amaçla biz bu tür ülkelerde Rusya ve Rusça konuşan ülkelerde de tanıtım çalışmalarımızı yoğun bir şekilde devam ettiriyoruz. Moskova Fuarına katılacağız. Ayrıca Belarus'taki fuara katılacağız. Rusya'ya çok önem veriyoruz ve gelecek turist sayısının da artırılacağını ümit ediyoruz."

Çalıştayın Rusya ayağını yürüten Spektr-Group Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sergey Klyuev ise Bodrum'un Rusya'da tanınmadığını belirtti. 

Klyuev, Rusça'yı konuşan coğrafyada Bodrum'un tanıtılması için bir kampanya yapılmasını düşündüklerini ifade ederek, "Sadece Rusya'da değil Rusça konuşan diğer ülkelerde de Bodrum'un tanıtılması çalışmaları düzenlemeyi planlıyoruz. Yerel yönetimlerin desteği olmadan bu çalışmaların yürütüleceğine inanmıyorum. Mutlaka, yerel işletmelerin içinden turizmle ilgili, gayrimenkul işletmeleri, yatçılık sektörü işletmelerinin de destek vermesi gerekiyor" diye konuştu. 

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da Bodrum'un turizmine katkı sağlayacak bir çalışma olduğunu dikkati çekti. Kocadon, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Rusya coğrafyasının hem üst düzey yöneticileri hem de ekonomik gücünü kazanmış kişiler, tatillerini Bodrum'da geçiriyor. Ama esas halk maalesef Bodrum'a gelmiyor. Demek ki burada tanıtım olarak bir eksikliğimiz var. Halka inememişiz. Bu tanıtımın ilk ayağını Moskova Turizm Fuarı'nda atıyoruz. Bu da bizim Rusya ve Rusça konuşan ülkelerdeki ilk büyük adımımız olacak."

Bodrum Belediyesi ve Spektr-Group arasında işbirliği protokolünün de imzalandığı çalıştayda, mart ayında Moskova Turizm Fuarı (MITT Moscow) sırasında Bodrum Tanıtım Ofisinin açılması kararlaştırıldı.