Bodrum'un mavi bayraklı plajlarına uluslararası denetim

Bodrum'un mavi bayraklı plajlarına uluslararası denetim
Bodrum'un mavi bayraklı plajlarına uluslararası denetim
- Muğla'nın Bodrum ilçesinde mavi bayrak ve yeşil anahtarı bulunan otel ile plajlar, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı ile Türkiye Çevre Eğitim Vakfı uzmanlarınca denetlendi

MUĞLA (AA) - Bodrum'da mavi bayrak ve yeşil anahtarı (çevrenin korunması yönündeki girişimleri destekleyen, iklim değişikliğinin önlenmesi ve sürdürülebilir turizme katkıda bulunmayı amaçlayan uluslararası eko etiket) bulunan otel  ve plajlarda denetim yapıldı.

Mavi bayraklı plajlar sıralamasında ilk sıralarda yer alan Türkiye 'de, mavi bayraklı ve yeşil anahtarlı otel ve plajlarda Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı ile Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) yetkililerince inceleme yapılıyor.

Uzmanlar, Bodrum'daki denetimlerde 5 yeşil anahtar sahibi otel ile mavi bayrak sahibi 10 plajda incelemelerde bulundu. Denetimler sırasında yeşil anahtar ve mavi bayrak kriterlerinin yerine getirilip getirilmediği kontrol edildi.

Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı Üst Yönetici Yardımcısı Finn Bolding Thomsen, denetleme sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Bodrum bölgesindeki tesisleri denetlemek için Muğla'ya geldiğini söyledi.

Türkiye'deki bütün plaj ve yeşil anahtarlı otellerin denetlenmeyeceğini belirten Thomsen, "Bu bir temsili denetim. Bodrumda yeşil anahtara sahip olan 5 otel incelendi. Mavi bayraklı plaj sayısı çok fazla, bu alanda da en fazla mavi bayrağa sahip yer Bodrum olduğu için ilçede inceleme yapıyoruz" dedi.

Yeşil anahtarda enerji ve su tasarrufu, yemeklerin kalitesi ve yerel sürdürülebilir turizmi desteklemesi, çevre yönetim kriterlerini içeren 130'un üzerinde maddeye baktıklarını anlatan Thomsen, Türkiye'de otellerin standardının oldukça yüksek olduğunu kaydetti.

Kriterlerdeki yüksek kalitenin sağlanmasında en büyük payın Türkiye Çevre Eğitim Vakfı'na ait olduğunu dile getiren Thomsen, "Çünkü onlar, bizlerden önce bu standartların temin etmiş oluyorlar" ifadesini kullandı.

Thomsen, mavi bayrakta da 33 kriterin yerine getirip getirilmediğini araştırdıklarını belirtti.

TÜRÇEV Genel Müdürü Erol Güngör de yeşil anahtar ödülünün yaygınlaşması için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Türkiye'de 59 tesiste yeşil anahtar bulunduğunu bildiren Güngör,  şöyle konuştu:

"Daha işin başındayız. Yeşil anahtar, özellikle tesislerde başta enerji, elektrik ve su tasarrufu olmak üzere çevre yönetimini ön planda tutan ve çevrenin korunması açısından önemli bir program. Türkiye'de bu tür şeyleri başlatıp belli bir ivme kazandırmak kolay olmuyor. Dolayısıyla biz daha işin başındayız ama tesislerin ilgisi bu konuda iyi. Gelecek yıllarda daha da artacaktır."

İnceleme yapılan Vogue Otel'in kalite müdürü Hande Üstün ise mavi bayrak ve yeşil anahtarda birinci yılları olduğunu belirtti.

Belgenin bu konuda kendilerini geliştirmeyi sağladığını vurgulayan Üstün, "Öncelikle enerji tasarrufu, misafirin bize güveni, bütçesel kaynaklarda koruma, tasarruf kaynaklarının korunması gibi alanlarda bize çok faydası oldu" dedi.