Botları alabora olan kaçaklar kurtarıldı

Botları alabora olan kaçaklar kurtarıldı
Botları alabora olan kaçaklar kurtarıldı
- Muğla'nın Bodrum ilçesinde, yasa dışı yollardan Yunanistan'ın İstanköy Adası'na geçmeye çalıştıkları bot alabora olan 11 Pakistan uyruklu, Bodrum Deniz Kurtarma Derneği ekiplerince karaya çıkarıldı - Sahil güvenlik ve Bodrum Deniz Kurtarma Derneği ekiplerince düzenlenen operasyonlarda bir gecede 170 kaçak ve sığınmacı yakalandı

MUĞLA (AA) - Bodrum ilçesinde, yasa dışı yollardan Yunanistan'ın İstanköy Adası'na geçmeye çalışan, 11 Pakistan uyruklunun içinde bulunduğu bot alabora oldu. Denizde boğulmak üzere olan kaçaklar, Bodrum Deniz Kurtarma Derneği ekiplerince kurtarıldı.

Bodrum'da Bitez Koyu'ndan denize açılan 11 Pakistanlının içinde olduğu bot, kıyıdan yaklaşık 500 metre açıkta alabora oldu. Üç gün önce, İstanbul 'dan geldikleri öğrenilen kaçaklar, can yelekleri sayesinde hayatta kalmayı başardı.

Kaçakların yardım çağrılarını duyan bir vatandaş, durumu Bodrum Deniz Kurtarma Derneği ve sahil güvenlik ekiplerine bildirdi. Kaçaklar, Bodrum Deniz Kurtarma Derneği ekiplerince denizden çıkarıldı. Kaçaklar, dua edip birbirlerine sarılarak ağladı.

İhbar üzerine bölgeye ulaşan sahil güvenlik botuna alınan kaçaklar, Bodrum Sahil Güvenlik Komutanlığına götürüldü. Kurtarma anı, operasyonları görüntüleyen gazeteciler tarafından kaydedildi.

Kaçakların, yasa dışı yollarla yurtdışına çıkmak için kişi başı 6 bin dolar ödedikleri öğrenildi.

Gece boyunca süren çalışmalar neticesinde Gümbet, Bitez, Ortakent-Yahşi ve Akyarlar açıklarındaki yasa dışı geçişler, sahil güvenlik ekiplerince engellendi. 

Pakistan ve Suriye uyruklu 170 kaçak ve sığınmacı, Bodrum Sahil Güvenlik Komutanlığına getirildi. Aralarında çok sayıda çocuk ve kadının bulunduğu kaçaklar, buradaki işlemlerinin ardından Bodrum Yabancılar Şubesine sevk edildi.