Caretta carettalar "dünya gençlerine" emanet

Caretta carettalar "dünya gençlerine" emanet
Caretta carettalar "dünya gençlerine" emanet
- Muğla'daki Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'ne caretta carettaların bakım ve korunmasında görev yapmak üzere Türkiye'nin yanı sıra yurtdışındaki üniversitelerden de öğrenciler geliyor - Merkezin müdürü Prof. Dr. Kaska: - "Böyle bir türün korunması ancak dünya gençlerinin sahiplenmesiyle mümkün. İşte biz de burada bu çalışmayı vurguluyoruz" - "İngiltere, Almanya ve Amerika'dan gönüllülerimiz var. ABD Duke Üniversitesi'nden gönüllü olarak gelen öğrenciler mevcut"

MUĞLA (AA) - ALİ RIZA AKKIR - Türkiye 'nin yanı sıra yurtdışındaki üniversitelerden Muğla'ya gelen öğrenciler, Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'nde (DEKAMER) caretta carettaların bakım ve korunmasında gönüllü olarak görev alıyor.

Dalyan Mahallesi'ndeki DEKAMER'de gönüllüler, merkeze getirilen yaralı kaplumbağaların bakımı, rehabilitasyonu, caretta carettaların yuvalarının kafeslenmesi, markalanması ve yavruların yumurtadan çıktıktan sonra yırtıcı hayvanlara yem olmaması için çaba harcıyor.

Deniz suyu ile tatlı su arasında bulunan ender yerlerden olan, caretta carettaların yumurtalarını bırakmasından dolayı "kaplumbağa plajı" olarak da nitelendirilen Ortaca'daki İztuzu Plajı'na yumurtlamaya gelen caretta carettaların bakım ve korunmasına, gönüllü öğrenciler de destek veriyor.

- Her ay gelen 30 gönüllünün yarısı yabancı

DEKAMER Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska, AA muhabirine yaptığı açıklamada, deniz kaplumbağalarının bakım ve korunmasının gençlerin enerjisi ile farklı ülkelerden gelen gönüllülerin desteğiyle yapılabilecek bir çalışma olduğunu söyledi.

DEKAMER'de gönüllü olmak isteyenlerin web sitesindeki formu doldurarak başvuru yaptığını anlatan Kaska, "İngiltere, Almanya ve Amerika'dan gönüllülerimiz var. ABD  Duke Üniversitesi'nden gönüllü olarak gelen öğrenciler mevcut. Gönüllüler en az bir ay kalmak şartıyla bizlere yardımcı oluyor" dedi.

Kaska, merkezde her ay ortalama 30 gönüllü bulunduğunu, bunların yarısının da yabancılardan oluştuğunu belirtti.

- "Bu türler uluslararası birliğiyle korunabilir"

Deniz kaplumbağalarının doğdukları kumsalları bir saatliğine yuva yapmak için kullandığını dile getiren Kaska, şöyle devam etti:

"Kaplumbağaların geri kalan yaşamının tamamı denizlerde geçiyor. Denizler de uluslararası bir alan. Böyle bir türün korunması ancak dünya gençlerinin sahiplenmesiyle mümkün. İşte biz de burada bu çalışmayı vurguluyoruz. Kaplumbağaların denizlerde ve beslendikleri, kışladıkları alanda korunması için bütün ülkelerin gençlerinin iş birliğine ihtiyacımız var. Bu gençler yarının yetkilileri, ülkelerindeki yetkili kişiler olacak. Bu nedenle bu çalışmaları önemsiyoruz."

- Kaplumbağalara meraklı öğrenciler DEKAMER'e geliyor

ABD'deki Duke Üniversitesi'nde öğrenim gören Lukas Gschwandtner, caretta carettaların korunmasına yardımcı olmak için DEKAMER'de gönüllü olarak çalıştığını kaydetti.

DEKAMER'in bu türlerin korunması için önemli bir sorumluluk üstlendiğini dile getiren Gschwandtner, "Kaplumbağaların yuvalarını korumak için gece araziye çıkıyoruz. Bu çalışmayı çok seviyorum. Çünkü popülasyonun korunması için özellikle bu çalışmalar çok önemli" diye konuştu.

Almanya'dan gelen Birgit Munz ise kaplumbağaların ilgisini çektiğini, bundan dolayı onlara yardım etmek istediğini söyledi.

Kaplumbağaları yumurtlarken görmeyi ve araştırma yapmayı çok istediği için gönüllü olduğunu belirten Munz, önümüzdeki yıllarda yine DEKAMER'de gönüllü çalışmak istediğini söyledi.

DEKAMER, Çevre ve Orman Bakanlığı Özel Çevre ve Koruma Kurumu Başkanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Dalyan Belediyesi ve Pamukkale Üniversitesi arasında imzalanan protokol çerçevesinde 2008 yılında kurulmuştu.