Çevreci Filiz Ersan'ın ölümünde ihmal iddiası

Çevreci Filiz Ersan'ın ölümünde ihmal iddiası
Çevreci Filiz Ersan'ın ölümünde ihmal iddiası
- Marmaris Çevre ve Turizm Gönüllüleri Grubu Başkanı Ersan'ın ölümünde ihmal olduğunu öne süren yakınları, hastane hakkında suç duyurusunda bulundu

MUĞLA (AA) - Marmaris Çevre ve Turizm Gönüllüleri Grubu Başkanı Filiz Ersan'ın ölümünde tedavi gördüğü hastanenin ihmali olduğunu iddia eden oğlu Murat Ersan, savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu bildirdi.

 Murat Ersan, Armutalan Mahallesi'ndeki evinde düzenlediği basın toplantısında, çevrenin korunması için verdiği mücadeleyle tanınan annesinin, böbrek taşı şikayetiyle başvurduğu özel hastanede, 1 Temmuz'da kalp krizi nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti. 

Annesinin uygulanan yanlış tedavi ve ihmal nedeniyle yaşamını yitirdiğini ileri süren Ersan, "Marmaris Cumhuriyet Savcılığına 'İhmal sonucu ölüme sebebiyet' iddiasıyla suç duyurusunda bulunduk. Savcılık hemen inceleme başlattı. Hastanenin kamera kayıtları ve annemin dosyasına el konuldu. İnceleme devam ediyor" dedi. 

Ersan, kalp krizi geçiren annesini uzman doktorun 8 saat sonra kontrol ettiğini, sevkinin ise 11 saat sonra gerçekleştirildiğini belirterek, ayrıca annesinin kalp krizi geçirdiğinin ailesine geç haber verildiğini iddia etti.

Böylece hastane ve hekim seçme haklarının ihlal edildiğini savunan Ersan, hastane ve ihmali olan bütün kişilerin cezalandırılmasını istediklerini vurgulayarak, bu gerçekleşene kadar mücadeleye devam edeceklerini kaydetti.

- "Gerekli tüm tıbbi müdahaleler yapıldı"

Marmaris'teki özel bir hastanenin müdürü Galip Afşar ise iddialara ilişkin açıklamasında, Ersan'ın ölümünde herhangi bir ihmallerinin bulunmadığını ve gerekli tüm tıbbi müdahalelerin yapıldığını savundu.

Konunun yargıya intikal ettiğini açıklayan Afşar, hukuki süreç tamamlandıktan sonra ayrıntılı açıklama yapacaklarını bildirdi.

- Kendini çevreye adamıştı 

Marmaris'te çevrenin korunması için verdiği mücadeleyle tanınan Filiz Ersan, birçok çevre olumsuzluğunun yanında yakalandığı kanser hastalığını da yenmeyi başarmıştı.

Turistik ilçenin doğal güzelliklerinin korunması için çalışan Marmaris Çevre ve Turizm Gönüllüleri Grubu'nun kurucusu ve başkanı olan Ersan, çevreye karşı duyarlılığı nedeniyle zamanla ilçenin en tanınmış kişilerden biri haline gelmişti.

Ünü Marmaris sınırlarını aşan Ersan'a birçok kurum tarafından ödüller verilmişti. Ersan, en büyük çevre mücadelesini ise çoğu ormanlık alanlarda bulunan 42 maden arama ruhsatının iptal edilmesi için vermişti.