Çevrecilerden "ormana bitişik benzinlik" tepkisi

Çevrecilerden "ormana bitişik benzinlik" tepkisi
Çevrecilerden "ormana bitişik benzinlik" tepkisi
- Marmaris-Turunç karayolu üzerinde özel bir şirket tarafından akaryakıt istasyonu oluşturmak için hafriyat çalışmalarına başlandı ve temel atıldı - Çevreciler, istasyonun ormana ve yerleşim yerlerine yakın bir noktaya yapılmasının sakıncalı olduğunu iddia etti - MÇD Başkanı Kutengin: - "Yaşanacak en ufak bir kazanın, arkası tamamen ormana dayanmış bir alanda nelere sebep olacağını düşünmek bile istemiyoruz"

MUĞLA (AA) - Marmaris'te çevreciler, ormanlık alana ve yerleşim yerlerine bitişik olarak bir akaryakıt istasyonunun yapımına başlanmasına tepki gösterdi. 

İçmeler Mahallesi'nin Gölenye mevkisinde, Marmaris-Turunç karayolu üzerinde özel bir şirket tarafından akaryakıt istasyonu oluşturmak için hafriyat çalışmalarına başlandı ve temel atıldı. Bölgede inceleme yapan Marmaris Çevrecileri Derneği (MÇD) yetkilileri, istasyonun ormana ve yerleşim yerlerine yakın bir noktaya yapılmasının sakıncalı olduğunu savundu. 

MÇD Başkanı Ahmet Kutengin, gazetecilere yaptığı açıklamada, ormanlık alanın bitişiğine benzin istasyonu yapılmasına, yetkililerin ve kamuoyunun dikkatini çekmek istediklerini söyledi.  

Ormanlık alanda böyle bir teşebbüse nasıl izin verildiğini merak ettiklerini ifade eden Kutengin, "Böyle bir şeyi anlamakta da güçlük çekiyoruz. "Yaptım oldu" anlayışı ve izinlerin sonradan gelmesi durumuna Marmaris'te alışığız. Keçi Adası'ndaki fenerin kiralanması ve Cennet Adası'nda butik otel yapılması konularında da benzer şeyler yaşandı. Bu gibi faaliyetlerden Marmaris ve doğası zarar görüyor" dedi. 

Söz konusu yerde akaryakıt istasyonun yanı sıra bir de LPG tesisinin kurulmasının olası bir faciaya davetiye çıkardığını  iddia eden Kutengin, "Yaşanacak en ufak bir kazanın, arkası tamamen ormana dayanmış bir alanda nelere sebep olacağını düşünmek bile istemiyoruz" diye konuştu. 

İstasyon yapımı için çok sayıda mevzuatın bulunduğuna işaret eden Kutengin, söz konusu yerle ilgili izinlerin alınıp alınmadığını araştıracaklarını kaydetti.