CHP Genel Başkan Yardımcısı Matkap:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Matkap:
CHP Genel Başkan Yardımcısı Matkap:
- "CHP'liler olarak seçim sonuçları şokunu yavaş yavaş üzerimizden atıyoruz" - "Yapılan anketlerde, yarattığı terörle bütün dünyayı kasıp kavuran IŞİD'in Türkiye'de 3 milyon sempatizanı olduğunun ortaya çıktı"

MUĞLA (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihad Matkap, parti olarak seçim sonuçları şokunu yavaş yavaş attıklarını belirterek, "Yaşanan şokun nedeni CHP'nin aldığı oy oranı değil, AKP'nin yeniden Türkiye'yi güç toplayarak yönetmeye hak kazanması" dedi. 

Partisinin Marmaris İlçe Teşkilatının kongresine katılan Matkap, genel kurulda divan başkanlığı yaptı. Toplantıda konuşan Matkap, 1 Kasım'da CHP'liler olarak şok yaşadıklarını söyledi.

Hiç beklemedikleri bir seçim sonucuyla karşılaştıklarını vurgulayan Matkap, yaşanan şokun nedeninin, seçime giden Türkiye'de var olan sosyal, ekonomik, kültürel yapı ve bu yapının oluşturduğu siyasal tablo ile 1 Kasım'ın sonuçlarının örtüşmemesi olduğunu bildirdi. 

Matkap, seçim öncesi Türkiye'nin koşulları hatırlanacak ve seçim sonuçlarına bakılacak olursa, AK Partililerin bile bu sonuçlara şaşırdığını ileri sürdü. CHP'liler olarak seçim sonuçları şokunu üzerilerinden yavaş yavaş attıklarına değinen Matkap, "Yaşanan şokun nedeni CHP'nin aldığı oy oranı değil, AKP'nin yeniden Türkiye'yi güç toplayarak yönetmeye hak kazanması" ifadesini kullandı. 

Seçim sonuçlarını parti yönetimi olarak günlerce tartıştıklarını ve bu çelişkinin nereden kaynaklandığını anlamaya çalıştıklarına işaret eden Matkap, dış dünyada da bunun konuşulduğunu dile getirdi.  

1 Kasım seçimlerine giderken Türkiye'de CHP ile ilgili bütün toplumu kucaklayan, kimlik siyaseti yapmayan bir parti algısı oluştuğunu anlatan Matkap, şöyle devam etti:

"Toplumun bütün kesimleriyle kucaklaşan bir CHP vardı. AKP ülkeyi kutuplaştırırken, CHP Türkiye'deki bütün yapılara kucak açan bir pozisyondaydı. İkinci olarak CHP, 'kendi içinde kavgalı' algısını yıkmıştı. Gerçekten seçime giderken CHP yönetimiyle, tüm örgütleri arasında ciddi bir dayanışma vardı. Bizim 5 arkadaşımıza seçim hükümetinde yer almaları için bakanlık zarfı geldi, arkadaşlarımız zarfı açmadan geri iade ettiler. Ama diğer partiler bu bütünlüğü gösteremedi. Ayrıca CHP'nin ekonomiyi yönetemeyeceği algısı da kırılmıştı."

-"CHP bu durumu izleyemez"

Matkap, yapılan anketlerde, yarattığı terörle bütün dünyayı kasıp kavuran DAEŞ'in Türkiye'de 3 milyon sempatizanı olduğunun ortaya çıktığına işaret ederek, 70 ilden bu örgüte katılan militanlar olduğunu öne sürdü. 

Matkap, "Bu durum AKP iktidarı döneminde uygulanan eğitim ve kültür politikalarının bir sonucudur. CHP bu durumu izleyemez. Bu durum, Mustafa Kemal Atatürk cumhuriyetinin yıkılması adına hazırlanan bir altyapı. CHP'liler olarak buna izin vermeyeceğiz. 1 Kasım öncesi enerjimiz ne ise bunun 5 katıyla yola devam edeceğiz. Türkiye'yi bir Ortadoğu ülkesi olmaya götüren anlayışlara izin vermeyeceğiz" dedi.    

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar'ın da katıldığı ve 306 delegenin oy kullanacağı kongrede, ilçe başkanı adayları Mehmet Oktay ve Acar Ünlü'nin listeleri oylandı.