CHP heyeti, Bodrum sahilinde inceleme yaptı

CHP heyeti, Bodrum sahilinde inceleme yaptı
CHP heyeti, Bodrum sahilinde inceleme yaptı
- CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba başkanlığındaki heyet, Bodrum'da Suriyeli Aylan bebeğin cesedinin kıyıya vurduğu bölgede inceleme yaptı

MUĞLA (AA) - CHP heyeti, Aylan bebeğin cesedinin kıyıya vurduğu Bodrum'daki Ali Hoca Burnu'nda incelemelerde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve CHP Mülteciler ve Göçmenlerin Sorunlarını Araştırma Komisyonu Başkanı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, İzmir Milletvekili Özcan Purçu, Muğla Milletvekili Nurettin Demir ile CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen yasa dışı geçişlerin yoğun olarak yaşandığı Akyarlar sahilinde temsili olarak bota binerek denize açıldı.

Botla Aylan Kurdi isimli bebeğin cesedinin kıyıya vurduğu Ali Hoca Burnu'nda gezinti yapan heyet, ardından sahile geldi.

Yapılan gezinin ardından gazetecilere açıklama yapan Ağbaba, incelemede bulundukları bölgenin Aylan bebeğin değil, insanlığın karaya vurduğu yer olduğunu söyledi. 

Pazar gününden itibaren, Türkiye açısından mülteci konusunun daha da önem kazandığını vurgulayan Ağbaba, "Türkiye'ye 3 milyar avro para verilerek, Türkiye Avrupa'nın mülteci kampı durumuna getirilmek isteniyor, tampon bölge durumuna getirilmek isteniyor. Bu bizim açımızdan çok daha önemli bir konu" diye konuştu.

Ağbaba, komisyon olarak sadece Türkiye'nin değil, Avrupa'nın da dikkatini çekmeye çalıştıklarına işaret ederek, şunları ifade etti:

"Bu, sadece Türkiye'nin meselesi değil, tüm Avrupa'nın ve dünyanın meselesi. Bu kriz, sadece Türkiye'nin sorunu değil. Türkiye'ye bu konuda haksızlık yapıldı. Bütün siyasi partiler olarak bunu kabul etmememiz gerekiyor. Herkesin bu konuda ortak tavır alması gerekiyor. Sadece Suriye'den değil, Afganistan, İran bütün Ortadoğu bölgesinden gelen insanların geçiş güzergahı oldu. Edindiğimiz izlenimler bu işin pazar gününden bu yana artık daha sıkı tutulduğu. Mültecilerin gitmesine izin verilmediği yönünde."

Avrupa'nın bu konuda sorumluluk alması gerektiğini belirten Ağbaba, ne kadar para verilirse versin bu yükümlülüğün dünyaya da ait olduğunu, buna dikkat çekmek için buraya geldiklerini bildirdi.

- "Ağlamamak için kendimi zor tutuyorum"

Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen de bölgede sadece Aylan bebeğin değil, ondan önce ve sonra ölen çocukların da bulunduğuna değinerek, "Ben bir anne olarak burada kaç tane insanın kaybedileceğini düşünüyorum. Burada ağlamamak için kendimi zor tutuyorum" dedi.

Açıklamaların ardından bölgeden ayılarak Turgutreis istikametine giden CHP'li heyet, bir grup sığınmacının yol kenarındaki çadırlarda yaşadığını görmeleri üzerine durarak, sığınmacı çocuklar ve aileleriyle bir süre sohbet etti.