CHP'nin Muğla mitingi

CHP'nin Muğla mitingi
CHP'nin Muğla mitingi
- Genel Başkan Kılıçdaroğlu: (2) - "Asgari ücret bin 500 lira olacak ama işverenin sırtına ekstra bir yük gelmeyecek. Bunun sözünü veriyorum, hiç meraklanmayın" - "2 milyon Suriyeli'ye öderken kaynak var, bizim emekliye ve asgari ücretliye gelince kaynak yok"

MUĞLA (AA) -  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , "Asgari ücret bin 500 lira olacak ama işverenin sırtına ekstra bir yük gelmeyecek. Bunun sözünü veriyorum, hiç meraklanmayın" dedi. 

Kılıçdaroğlu, partisinin Muğla Eski Garaj Meydanı'nda düzenlediği mitingde, iktidara gelmeleri durumunda asgari ücreti en az bin 500 lira yapacakları ve bu ücretten vergi almayacakları vaadini yineledi. 

Bazılarının koro halinde "Bunu nasıl yaparsın" diye bağırdığını belirten Kılıçdaroğlu, "Hatta Maliye Bakanı 'Bin 500 lira asgari ücret vermek işçiye zulümdür" diyor. Ben de buradan kendisine sesleniyorum, sen ayda 14 bin lira alırken zulüm değil de işçiye ben bin 500 lira verince mi zulüm oluyor? Böyle bir anlayış olabilir mi? Hiç meraklanmayın, asgari ücreti bin 500 lira yapacağız" diye konuştu. 

Asgari ücretin bin 500 lira olması durumunda "İşveren mahvolacak, işçilerin işine son verecek" diye propaganda yapıldığını ifade eden Kılıçdaroğlu, işverenlere seslenerek, onlara da demokrasiyi getireceğini söyledi.

Kılıçdaroğlu, "İstediğiniz gibi bir siyasi partiyi eleştirebileceksiniz. Ürettiğiniz ve istihdam sağladığınız andan itibaren her türlü teşviki vereceğiz. Asgari ücret bin 500 lira olacak ama işverenin sırtına ekstra bir yük gelmeyecek. Bunun sözünü veriyorum, hiç meraklanmayın" diye konuştu.

"İtiraz ediyorlar, gören de sanacak ki biz kepçeyle dağıtıyoruz" diyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Emekliye ne veriyoruz Allah aşkına. Sanki ayda 10 bin lira alıyor, 10 bin lira da ikramiye vereceğiz. Aylık geliri bin liranın altında olan emekli sayısı 8 milyon. 350-400 lira aylık alanlar var. Yazık bu insanlara. Bu ülkenin büyümesinde kalkınmasında onların emeği ve gözyaşı var." 

Ülkede barışı huzuru sağlayıp, yoksulluğu tarihe gömme sözü veren Kılıçdaroğlu, 13 yılın sonunda işsiz sayısının 6 milyon 200 bin olduğunu kaydetti. İktidardaki partiye 13 yıl kredi açıldığını ve ülkeyi tek başlarına yönettiklerine işaret eden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Birileri önlerine engel mi çıkardı? Doğru bir şey yaptılar da biz itiraz mı ettik? 17 milyon yoksulumuz var. Aylık geliri 200 liranın altında bu insanların. Nasıl geçinecekler? 3 milyon 750 bin hanede oturuyorlar. Hepsini biliyoruz, durumlarını nasıl düzelteceğimizi de biliyoruz." 

- Türkiye'deki Suriyeliler

Kılıçdaroğlu, hükümetin izlediği yanlış dış politika sonucu 2 milyon Suriyeli'nin Türkiye'ye geldiğini öne sürerek, 2 milyon Suriyeli'ye 5,5 milyar dolar harcandığını belirtti.

Kılıçdaroğlu, "Diyorlar ya 'kaynak yok' diye. 2 milyon Suriyeli'ye öderken kaynak var, bizim emekliye ve asgari ücretliye gelince kaynak yok. Sanki Türkiye'de hiç işsizlik yokmuş gibi yabancıların çalıştırılması hakkında bir kanun tasarısı getirdiler. Sen önce kendi ülkedeki 6 milyon 200 bin işsize iş bul, ondan sonra yabancıları getir çalıştır" dedi.   

-"Sevgili vatandaşım, seni borç batağından kurtaracağım"

En az 5 milyon borç batağında olan vatandaş bulunduğunu iddia eden Kılıçdaroğlu, banka kredisi veya kredi kartı borcunu ödeyemeyen insanların sayısının yüzde 27 arttığını ileri sürdü. Kimsenin borcunu ödeyebilecek durumda olmadığını iddia eden Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti: 

"1 milyon 220 bin vatandaşımız 'ben borcumu ödeyeceğim' dediği halde borcunu ödeyemiyor. Bunların tamamı mahkemeye verildi. 550 bin vatandaşımız mahkum oldu. 89 bin vatandaşımız hapse girdi, çıktı. Diğer vatandaşlarımız sıra bekliyor ama 500 bin kişiyi hapse atacağımız hapishane yok Türkiye'de. O nedenle herkes hapse girmek için sıra bekliyor. Biz 'sevgili vatandaşım seni borç batağından kurtaracağım ve o tefeci faizinin en az yüzde 80'ini sileceğim, kalan borçlarını yeniden yapılandıracağım' diyoruz. Bunun devlete hiçbir yükü yok."

Kamyon plakalarına da taksi ve minibüslerde olduğu gibi sınırlama getireceklerini, kapanan belediyelerin yeniden açılmasını belde halkına soracakları anlatan Kılıçdaroğlu, özel güvenlik görevlilerinin haklarını ellerinden almayacakları vaatlerinde de bulundu. 

Miting sonunda Kılıçdaroğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve partisinin Muğla milletvekili adayları ile el ele tutuşarak vatandaşları selamladı.

Kılıçdaroğlu'na işçi, emekli ve çiftçileri temsilen birer kişi çiçek verdi. 

(Bitti)