Çiftçilerin "zirai don nöbeti" odunculara yaradı

Çiftçilerin "zirai don nöbeti" odunculara yaradı
Çiftçilerin "zirai don nöbeti" odunculara yaradı
- Fethiye'de sebzeleri dona karşı korumak için soba yakan çiftçiler, odun pazarlarında yoğunluk oluşturdu

MUĞLA (AA) - Fethiye ilçesinde zirai dona karşı soba kurdukları seralarda sabaha kadar nöbet tutan çiftçiler, yakıt ihtiyaçlarını karşılamak için odun pazarlarını hareketlendirdi.

İlçede hafta boyunca etkili olan soğuk hava  nedeniyle seralarında yetiştirdikleri sebzeleri zirai dona karşı korumak isteyen çiftçiler, sera içinde soba yakmaya başladı. Hafta boyunca devam eden don riskine karşı yoğun şekilde odun kullanan üreticiler, Çamköy Mahallesi'nde kurulan odun pazarına adeta akın etti.

Farklı ilçelerden kamyonlarla getirilen odunlar, tonu 250 liradan satışa sunuldu. Soğuk hava nedeniyle gecede yaklaşık 300 kilogram odun yakan çiftçiler, odun almak için zaman zaman kuyruk oluşturdu.

Odun satıcısı Hulusi Şimşek, müşterilerinin çoğunun zirai don nöbeti tutan çiftçilerden oluştuğunu söyledi. Hava soğuk olduğu için satışlarının iyi olduğunu belirten Şimşek, "Önceden odunun tonunu 300 liradan satıyorduk. Diğer ilçelerden odun gelince fiyatı 250 liraya indirdik. Çiftçiler sıkıntı çekmeden alışverişlerini yapıyor" dedi.

Ürünlerinin zirai dondan etkilenmemesi için serasında odun yakan çiftçilerden Zafer Karadağ ise yazın yeterince odun almadıkları için stoklarını tükettiklerini anlattı. Yazın tonu 200 lira olan odunun fiyatının kışın 250 liraya yükseldiğini belirten Karadağ, "Burada normalde bu kadar yoğunluk olmaz. Zamanında almadığımız için böyle bekliyoruz. Soğuk hava devam ettiği sürece seradaki sobalar yanmaya devam edecek. Umarım bu soğuk hava uzun sürmez" diye konuştu.

 


  ETİKETLER:

  Fethiye

  ,

  Hava

  ,

  yakıt

  ,

  lira

  ,

  zaman

  ,

  Karşı

  ,

  muğla