Çinli işadamları Fethiye'de mermer fabrikalarını gezdi

Çinli işadamları Fethiye'de mermer fabrikalarını gezdi
Çinli işadamları Fethiye'de mermer fabrikalarını gezdi
- Çinli işadamları, ham mermer alımı için fabrika yetkilileriyle ön sözleşme imzaladı

MUĞLA (AA) - Türk- Çin İpekyolu Ekonomi ve Kültürel İşbirliği Derneği aracılığıyla Fethiye'de incelemelerde bulunan Çinli işadamları, ilçedeki mermer fabrikalarını gezdi.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası'nın organizasyonunda ilçedeki mermer fabrikalarını gezen Çinli işadamları, ham mermer alımı için fabrika yetkilileriyle ön sözleşme de imzaladı.

Fethiye TSO Başkanı Akif Arıcan, gazetecilere yaptığı açıklamada, işadamlarının ilçedeki fabrikalarla işbirliğine girmesi için oda olarak her türlü desteği vereceklerini belirtti.

Arıcan, odalarına kayıtlı üye işletmelerin ticaretini geliştirmek için çaba sarf ettiklerini dile getirerek, yapılacak anlaşmaların iki taraf içinde hayırlı olmasını diledi.

Türk-Çin İpekyolu Ekonomi ve Kültürel İşbirliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Zeyneş İsmail ise Çin'in Şian? kentinin en önemli işletme sahiplerinin ilçedeki mermercilerle direkt alışveriş yapmak için girişimde bulunduğunu söyledi.

Çin'de küçük mermer işletmelerinin battığı, bunun yerine sağlıklı ticaret yapan büyük işletmelerin yoluna devam ettiğini anlatan İsmail, "Çin'de halkın refah düzeyi yükseliyor. Zengin kişi sayısı yaklaşık 200 milyona ulaştı. Zengin sayısının artması lüks tüketimi de artırdı. Devlet politikası gereği resmi kurumlarda lükse kaçmak yasak ancak zengin sayısının artmasıyla lüks kullanım da artıyor" dedi.

İsmail, dernek olarak üyelerinin daha sağlıklı ticaret yapması için Muğla ve çevresine Çinli işadamlarını getirdiklerini belirterek, ziyaretlerine ev sahiliği yapan Fethiye TSO yetkililerine teşekkür etti.

Öte yandan Çinli heyet, ilçedeki Kayaköy Ören Yerini gezip, Babadağ'dan yamaç paraşütüyle uçuş yaptı.