Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor

Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor
Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor
- Muğla ve ilçelerinde "Fener Alayı ve Cumhuriyet Yürüyüşü" düzenlendi

MUĞLA (AA) - Muğla kent merkezi ve ilçelerinde Cumhuriyetin 92'nci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla "Fener Alayı ve Cumhuriyet Yürüyüşü" düzenlendi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Menteşe Belediyesince düzenlenen fener alayı ve yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı'ndan başladı. Etkinliğe katılanlar fenerler ve Türk bayraklarıyla  Recai Güreli Caddesi'ni takiben Atatürk Anıtı'na kadar yürüdü. Programa katılan vatandaşlar, sık sık "Cumhuriyetin bekçileriyiz" şeklinde slogan attı. 

 

Yürüyüş sonunda vatandaşların bayramını kutlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Cumhuriyetin 92'nci yılını kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. 

Gürün, 29 Ekim'in 92 yıldır barış ve sevgi içerisinde kutlandığını belirterek, bundan sonra da emanete sahip çıkacaklarını dile getirdi.

- Bodrum

Bodrum'da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla fener alayı düzenlendi.

Neyzen Tevfik Caddesi'ndeki Milta Marina önünde toplanan aralarında öğrencilerin de bulunduğu grup, meşale yakarak bando eşliğinde Bodrum Belediye Meydanı'na kadar yürüdü.

Yol boyunca marşlar söyleyerek Türk bayrakları ve Atatürk posterleri taşıyan gruptakilere, çevredeki esnaf ve turistler de alkışlarla destek verdi. Cadde üzerindeki bazı işletmeciler ise iş yerlerinin pencerelerine çıkarak dev Türk bayraklarını salladı. Grup, iki saatlik yürüyüşün ardından meydana ulaştı. Yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı yürüyüşte bazı vatandaşlar Andımız'ı okudu. 

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, "Barış ve gençlik meşalesi" yaktı.

- Milas

Milas ilçesinde meşale ve bayraklarla toplanan yaklaşık 5 bin kişilik grup, Halil Bey Bulvarı, Turgut Özal, Ulusal Egemenlik, Kadıağa ve Cumhuriyet caddelerinden geçerek Atapark'a ulaştı. Yürüyüşe spor kulüpleri, sivil toplum örgütü üyeleri de eşlik etti.

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve bazı siyasi partilerin temsilcileri de yürüyüşte yer aldı.

Yürüyüşte 100 metre uzunluğunda Türk bayrağı taşındı. 

- Datça

Datça'da Cumhuriyetin 92'nci kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında fener alayı düzenlendi.

Atatürk Caddesi'nde toplanan vatandaşlar, ellerinde meşaleler ve Türk bayraklarıyla yürüdü.

Yürüyüşe, Kaymakam Vehbi Bakır, Belediye Başkanı Gürsel Uçar ve vatandaşlar katıldı.

Bando eşliğindeki yürüyüşte askerlerin "Vatan sana canım feda", "Ne mutlu Türk'üm diyene" sloganları vatandaşlardan büyük alkış aldı.