Dalyan Kanalı'nda cesedi bulunan genç kız

Dalyan Kanalı'nda cesedi bulunan genç kız
Dalyan Kanalı'nda cesedi bulunan genç kız
- Muğla'da kaybolduktan iki gün sonra kanalda cesedi bulunan 18 yaşındaki Cansu Kaya'nın öldürülmesiyle ilgili, tutuklu iki sanığın yargılanmasına devam edildi

MUĞLA (AA) - Muğla'nın Ortaca ilçesindeki Dalyan Kanalı'nda cesedi bulunan Cansu Kaya'nın öldürülmesiyle ilgili davaya devam edildi.

Fethiye Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, "kasten öldürme", "cinsel istismar" ve "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından yargılanan tutuklu sanıklar Poyraz Ç. ve Necati D, öldürülen Cansu Kaya'nın babası Osman, annesi Güler, ablası Burcu Kaya, tarafların avukatları ile İstanbul , İzmir ve Muğla'daki Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcileri katıldı.

Duruşmada, Cansu Kaya'nın İzmir Adli Tıp Kurumu'ndan gelen tırnak raporu okundu. Raporda, Kaya'nın tırnaklarında kan izi ve başkasına ait DNA örneğinin bulunmadığı açıklandı.

Daha sonra, Kaya'yı olay gecesi gören Aydoğan Yıldız ile sanık Poyraz Ç'nin staj yaptığı yerindeki arkadaşı Salih Akkuş, tanık olarak dinlendi. Aydoğan Yıldız, Kaya'yı olay gecesi çalıştığı iş yerinde gördüğünü ve Kaya'nın sakin bir hali olduğunu söyledi.

Kaya'nın iş yerinden çıkmadan önce telefonla konuşmasına kulak misafiri olduğunu kaydeden Yıldız, "Kaya, telefondaki kişiye gece teknede kalacağını söyledi ve iş yerinden ayrıldı. Daha sonra tanımadığım bir kız iş yerine gelerek Kaya'yı sordu" dedi.

Diğer tanık Salih Akkuş ise olayın yaşandığı dönemde Poyraz Ç. ile aynı iş yerinde staj yaptıklarını ve aynı odada kaldıklarını ifade etti.

Olay gecesi Poyraz Ç'nin sabaha karşı geldiğini aktaran Akkuş, ertesi gün Poyraz Ç. ile iş yerinde şakalaştıklarını ve aralarında kilolu olma muhabbeti geçince Poyraz Ç'nin tişörtünü kaldırarak göbeğini gösterdiği sırada tırnaklanmaya benzeyen izler gördüğünü anlattı. Akkuş, Poyraz Ç'nin aynı gün akşam tutuklandığını sözlerine ekledi.

Mahkeme başkanının talebi üzerine göbeğindeki izleri gösteren Poyraz Ç, daha önce zayıf olduğunu ancak geçirdiği ameliyattan sonra hızlı kilo almaya bağlı vücudunda çatlaklar ve izler oluştuğunu dile getirdi.

Müşteki avukatları, sanık Necati D'nin Ortaca Devlet Hastanesindeki ilk sağlık kontrolünde üzerindeki kıyafetleri çıkarmadan rapor alındığını ileri sürerek, söz konusu hastanedeki doktor hakkında soruşturma açılmasını istediler.

Sanık avukatları ise kamuoyunda söz konusu davayı üstlendikleri için üzerilerinde kendi aileleri de olmak üzere bir baskı olduğunu, sanıkların suçsuz olduklarını kanıtlayan delilleri gördükten sonra davayı aldıklarını ifade ettiler. Sanık avukatları, bir internet sitesi haberinde Cansu Kaya'nın babası Osman Kaya'nın "asıl suçlular dışarıda" ifadesinin yer aldığı haber metnini mahkeme heyetine sundu.

Mahkemeye heyetinden söz alan Kaya, haberin yalan olduğunu ve her gün kendisini birçok gazetecinin arayarak olayla ilgili sorular sorduğunu anlattı. Yine bir gün kendisini gazeteci olarak tanıtıp bu cinayetin 2 kişi tarafından işlenemeyeceğinin söylendiğini belirten Kaya, bu haberin sanık avukatları tarafından yaptırıldığını ileri sürerek, avukatlardan davacı olduğunu söyledi.

Mahkeme heyeti, duruşmayı, sanıkların tutukluluk halinin devamına, dosyadaki eksiklerin tamamlanması için 4 Aralık 2015 tarihine erteledi.

- Duruşma öncesi protesto

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri, duruşma öncesi Fethiye Adliyesi girişinde kadın cinayetlerini protesto etti.

Ellerinde "kadın katillerine indirim değil, ağırlaştırılmış müebbet", "Cansu'nun hesabını soracağız" yazılı dövizler taşıyan grup adına basın açıklamasını okuyan Hatice Pehlivan, Cansu Kaya'nın tasarlanmış bir kadın cinayetine kurban gittiğini söyledi. Kadın cinayetlerini durdurmanın tüm devlet kurumlarının sorumluluğu olduğunu kaydeden Pehlivan, davanın takipçisi olacaklarını vurguladı.

İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri duruşma nedeniyle adliyeye giren sokakları demir bariyerlerle kapatarak kontrollü geçiş sağladı. 

Cansu Kaya, 14 Haziran'da kaybolduktan iki gün sonra Dalyan Kanalı'nda ölü bulunmuştu. Kaya'nın ölümüyle ilgili gözaltına alınan Poyraz Ç. ve Necati D, tutuklanmıştı.