Datça'daki balıkçılardan "batık kaçak teknesi kaldırılsın" talebi

Datça'daki balıkçılardan "batık kaçak teknesi kaldırılsın" talebi
Datça'daki balıkçılardan "batık kaçak teknesi kaldırılsın" talebi
- Kaçakları taşımak için kullanıldığı gerekçesiyle yaklaşık 4 yıl önce el konulan ve çekildiği barınakta batan teknenin kaldırılması isteniyor - Datça Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Fidan: - "Her sene oraya 2 tekne bağlansaydı yılda 7-8 bin lira gelir elde ederdik. 4 yılda kooperatifimize vermiş olduğu zarar 30 bin lira civarında"

MUĞLA (AA) - Datça'da balıkçılar yaklaşık 4 yıl önce insan kaçakçılığı operasyonu kapsamında el konulan ancak adli süreç devam ederken barınakta batan teknenin kaldırılmasını istiyor.

Operasyon sonrasında çekildiği Datça Balıkçı Barınağı'nda uzun süre kalan 20 metre uzunluğundaki "Daffodil" isimli tekne, geçen kış şubat ayında sulara gömüldü. 

Datça Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Akif Fidan, gazetecilere yaptığı açıklamada, batığın bir an önce balıkçı barınağından başka bir yere götürülmesini istedi. 

Tekne yer işgal ettiği için balıkçıları zarara uğrattığını savunan Fidan, şöyle konuştu:

"4 yıl önce el konulan tekne barınağa bağlandı. Bu zaman içerisinde elektrik kullanımı oldu ancak hiçbir ödeme yapılmadı. Teknenin kapladığı alana neredeyse 2 tekne bağlanabilir. Her sene oraya 2 tekne bağlansaydı yılda 7-8 bin lira gelir elde ederdik. 4 yılda kooperatifimize vermiş olduğu zarar 30 bin lira civarında."

Limanın girişinde bulunması nedeniyle diğer teknelerin manevrasını kısıtlayan tekne ile ilgili gerekenin yapılması için girişimde bulunmalarına rağmen henüz bir çalışma başlatılmadığını ifade eden Fidan, "Kooperatif olarak tekneyi buradan çıkarma sorumluluğunu alıyoruz. Zaten sürekli parçalandığı için artık kullanılamaz durumda. Kooperatif olarak tekneyi parçalara ayırarak buradan çıkartabiliriz" dedi.

Datça Liman Başkanlığı yetkilileri ise söz konusu tekneye adli süreç devam ettiği için dokunulamadığını, bu sürecin tamamlanmasının ardından işlemlere başlanacağını bildirdi. Yetkililer, yakıt deposu boş olduğu için teknenin çevre kirliliğine yol açmasının da söz konusu olmadığını kaydetti.


  ETİKETLER:

  çevre

  ,

  elektrik

  ,

  operasyon

  ,

  yakıt

  ,

  lira

  ,

  kış

  ,

  zaman

  ,

  Datça

  ,

  Liman

  ,

  muğla