Diyarbakır'daki terör saldırılarına tepkiler

Diyarbakır'daki terör saldırılarına tepkiler
Diyarbakır'daki terör saldırılarına tepkiler
- Muğla Barosu Başkanı Uzun: - "Sıkılan kurşunlar Türkiye'nin kardeşliğine ve barışa sıkıldı"

MUĞLA (AA) - Muğla'da avukatlar, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin hayatını kaybettiği, iki polisin de şehit olduğu terör saldırısına tepki gösterdi.

Muğla Barosu üyesi bir grup avukat, Muğla Adliyesi önünde toplandı.

Burada grup adına konuşan Muğla Baro Başkanı Cumhur Uzun, tüm terör saldırıları gibi bu kalleş saldırının da hukuka, demokrasiye, insan haklarına ve kardeşliğe yapıldığını söyledi.

Tarifsiz bir acı ve üzüntü içerisinde olduklarını belirten Uzun, "Sur ilçesinde, hain eller bir meslektaşımızı ve orada görev yapan 2 polisimizi katlettiler. Bunu alçakça, haince yaptılar. Kim yaptı, neden yaptı henüz bilmiyoruz. Kim ve neden yaparsa yapsın, insan yaşamını yok eden hiçbir anlayışın haklılığı yoktur ve olamaz" dedi.

Öldürülen Tahir Elçi'nin Kürt ve Türk toplumunun kardeşçe, barış içinde ve tek bir ülke çatısı altında yaşaması için barış ve kardeşlik elçiliği yaptığını savunan Uzun, "Son anki sözlerine kadar barış ve kardeşlikten bahsediyor, silahlar sussun, kardeşçe barış içinde yaşayalım diyordu. Bir de hukuk istiyordu. Adalet olsun ve herkes için adalet olsun diyordu. Burada sıkılan kurşunlar Türkiye'nin kardeşliğine ve barışa sıkıldı" diye konuştu.

Aynı olayda 2 polisin de şehit edildiğini hatırlatan Uzun, şöyle konuştu:

"Polislerimiz vatanını, halkını korumak uğruna yaşamlarından oldular. Babaydılar, kocaydılar, evlattılar. Onların da sevenleri, aileleri vardı. Kahrolası hainler onları da yok ettiler. Bu olayda yaşamını yitiren her yurttaşımıza Tanrı'dan rahmet, tüm sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz. Muğla Barosu olarak, bu çirkin saldırının hiçbir gecikmeye meydan verilmeden süratle aydınlatılması ve fail ya da faillerinin bir an önce bulunup adalete teslim edilmesi için tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz."

Konuşmaların ardından avukatlar saygı duruşunun ardından dağıldı.