Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar

Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar
Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırılar
- Memur-Sen Muğla ve Denizli şubesi üyeleri, saldırıları protesto etti

MUĞLA/DENİZLİ (AA) - Memur-Sen Muğla ve Denizli şubesi üyeleri, Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik saldırıları protesto etti.

Sınırsızlık Meydanı'nda toplanan grup adına açıklama yapan Eğitim -Bir-Sen Şube Başkanı Önder Uçak, 66 yıldır Çin işgalinde bulunan Doğu Türkistan'da yaşanan insanlık dramına dünyanın sessiz kaldığını söyledi.

Baskı ve zulümlerin, Müslüman halkı provoke edip uluslararası kamuoyunda haksız gösterme çabasıyla yapıldığını ifade eden Uçak, baskıların ramazanda arttığını vurguladı.

Uçak, gönül rahatlığıyla iftar yapamadıklarını dile getirerek, "Yardım kuruluşlarının dahi Doğu Türkistan'a girmesi engelleniyor, bölgeden sağlıklı haber alınamıyor. Bu, bölgenin dünyayla bağının kesilmesi durumun vahametini açıkça göstermektedir" dedi.

Doğu Türkistan'da yaşanan zulme kayıtsız kalınmaması gerektiğine işaret eden Uçak, şöyle konuştu:

"Çin, Doğu Türkistan'daki gerçek haber ve bilgilerin üstünü örtmektedir. Kendi güdümündeki medyayı dizginleyerek kör ve sağır duruma getirmektedir. Çin'in bu sahtekarlığı dünyaca bilinmektedir. Çin hükümetinin soykırıma dönüşen uygulamaları, her yıl yüzlerce Müslüman'ın hayatını kaybetmesiyle son buluyor. Memur-Sen ailesi olarak Doğu Türkistan zulmünü, Gazze katliamlarını, Suriye vahşetini, Mısır ve Arakan'da yaşanan hukuksuzlukları gözlerine sokmaya devam edeceğiz."

Uçak'ın konuşmasının ardından bir süre slogan atan grup, daha sonra dağıldı.

- Denizli'de de protesto edildi

Memur-Sen Denizli İl Temsilcisi Osman Tavşan, Delikliçınar Meydanı'nda yaptığı basın açıklamasında, Müslüman Uygur Türklerinin, Doğu Türkistan'daki şanlı direnişlerini 257 yıldan beri büyük cesaret ve kahramanlık örnekleriyle sürdürdüğünü belirtti. 

Tüm insanlığı, Doğu Türkistan'daki Müslümanlara yapılan zulme "Dur" demeye ve Çin mallarını boykot etme çağıran Tavşan, "Boykotlarımız düzenli şekilde yapılırsa önümüzde eğilmeyecek hiçbir güç kuvvet yoktur" diye konuştu.

Protesto, Diyanet-Sen Denizli Şube Başkanı Mustafa Şimşek tarafından Doğu Türkistan ve dünyanın değişik yerlerinde Müslümanlar ile mazlum milletlere uygulanan zulmün son bulması için okunan duayla sona erdi.