Dünya Engelliler Günü

Dünya Engelliler Günü
Dünya Engelliler Günü
- Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün: -"Engelli vatandaşlar için yapılan hizmetler ve sağlanan kolaylıklar bir toplumun gelişmişlik seviyesi ve çağdaşlığı ile doğru orantılıdır"

MUĞLA (AA) - Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, engelli vatandaşlar için yapılan hizmetlerin ve sağlanan kolaylıkların bir toplumun gelişmişlik seviyesi ve çağdaşlığı ile doğru orantılı olduğunu bildirdi. 

Gürün, Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, engelli vatandaşların yaşam standartlarının yükseltilerek toplumsal hayatta kendilerini normal vatandaş gibi hissetmelerinin sağlanması gerektiğini kaydetti.

Toplumsal yapıyı oluşturan insanların doğuştan veya hayatlarını olumsuz etkileyen bir olaydan sonra engelli olabileceğini vurgulayan Gürün, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Engelli vatandaşlar için yapılan hizmetler ve sağlanan kolaylıklar bir toplumun gelişmişlik seviyesi ve çağdaşlığı ile doğru orantılıdır.  Bireyin engelli olması, o insanın ömür boyu engellerle yaşamasına, sosyal hayata katılamamasına sebep olmamalıdır. Unutulmamalıdır ki her sağlıklı birey bir engelli adayıdır. Nüfusumuzun yüzde 12'sini oluşturan engelli vatandaşlarımız için devlete, yerel yönetimdeki bizlere de büyük sorumluluk düşmektedir. Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak görev ve sorumluluk alanımız içerisinde bütün hizmetlerimizde engelli vatandaşlarımızın sosyal hayatta daha çok var olabilmeleri, kendilerini mutlu hissedebilmeleri için çalışmalar yapıyoruz."

Gürün, engelli vatandaşların ulaşım hizmetlerinden yararlanabilmesi için engelli rampalı otobüslerle hizmet verdiklerini belirtti. 

"Engelleri Sporla Aşalım" etkinliği ile Muğla genelindeki engellileri bir araya getirdiklerini ve birlikte spor yapmalarını sağladıklarını ifade eden Gürün, mesajında şu bilgileri verdi:

"Muğla Büyükşehir web sayfasında 'Engelli Dostu Belediye' sekmesiyle engelli vatandaşlarımızın istek ve taleplerini bizlere iletebilmesini, ulaşabilmesini kolaylaştırıyoruz. Engelli vatandaşlarımız için bastırdığımız Engelli Hakları Kitapçığı ve görselleri ile engelli bireylerin yasal ve sosyal haklarını, Muğla'daki hizmetleri daha yakından bilmelerine olanak sağlıyoruz. Ayrıca evde bakım hizmetimizle, engelli bireylere bakmakta güçlük çeken ailelerimize profesyonel ekiplerimizle yardımcı oluyoruz."