Dünya Engelliler Günü

Dünya Engelliler Günü
Dünya Engelliler Günü
- Muğla'da etkinlik düzenlendi

MUĞLA (AA) - Muğla'da "Dünya Engelliler Günü" dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

Muğla Valiliği önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başlayan etkinlik, Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi'nde devam etti.

Buradaki etkinlikte konuşan Vali Vekili Salih Gürhan, engelli vatandaşların toplumda sevgiye ve saygıya ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Toplumun engellilerle yaşamayı öğrenmesi gerektiğini belirten Gürhan, "Onlar bizim çocuğumuz, kardeşimiz, ebeveynlerimiz. Onları dışlamamız mümkün değil. Onları baş tacı yapmamız gerekiyor. Muğla'da yerel yönetim ve kamu olarak yapılan engelli hizmetleri Türkiye ortalamasının üstünde. Amacımız onları daha mutlu yaşatabilmek. Engelliler her şeyin daha iyisine, güzeline layık" dedi.

MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan ise engellisi, genci, yaşlısıyla toplumun bir bütün olduğunu kaydetti.

Toplumun bir bütün olarak yaşayabilmesi için engellilerin sorunlarının çözülmesi gerektiğine işaret eden Erdoğan, "Türkiye bugün eskiye göre daha iyi seviyelerde. Bugün Türkiye'de eğitilmiş, topluma katkı verecek engellilerimiz var. Bir toplumun yüzde 12'sini dışlayarak bir yere varamayız. Bu kesimi kucaklayarak onlarla birlikte yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor" diye konuştu.

- Belediye Başkanı Gürün

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de engellilerin bakımında en önemli aktörlerin aileler olduğunu, özellikle annelere büyük bir yük düştüğünü dile getirdi.

Engelli çocukların toplumla barıştırılması ve toplumun içine sokulmasının en nemli husus olduğunu aktaran Gürün, "Ailelerimizi eğiterek çocuğun evde kapanmasını engellememeliyiz. Valilik, kaymakamlık, belediye başkanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü ile hep birlikte Muğla'yı engelli dostu kent olarak en üst seviyeye çıkaracağız" dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ali Akkuzu, Türkiye'de son 10 yılda engellilerle ilgili olumlu yönde bir çok gelişme yaşandığını ifade etti.

2005 yılında çıkan kanun ile engellilerin eğitim hizmeti, evde bakım ücreti gibi pek çok sosyal haktan yararlanabildiğini hatırlatan Akkuzu, özellikle EKPSS ile engelli vatandaşların kamuda istihdam edildiğini, son 5 yılda 7 bin olan engelli istihdam sayısının 30 bine çıktığını belirtti.

Konuşmaların ardından 2 tekerlekli sandalye ve 7 yolcu taşıma kapasiteli 5 aracın anahtar teslimi kentteki bazı belediyeler ile ilgili kurumlara yapıldı.