Dünya gençleri barışı konuşmak için bir araya geldi

Dünya gençleri barışı konuşmak için bir araya geldi
Dünya gençleri barışı konuşmak için bir araya geldi
- Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde, 49 ülkeden öğrenci ve akademisyenlerin katılımıyla "3. Küresel Barış Çalıştayı" düzenlendi - Rektör Prof. Dr. Harmandar: - "İnsanlığın barış ve huzur içinde yaşaması için yetiştireceğimiz gençlerin barışı özümseyerek mezun olmalarını arzu ediyoruz. Bu bakımdan çalıştay önemli"

MUĞLA (AA) - Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) ile İngiltere'nin Coventry Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen "3. Küresel Barış Çalıştayı", 49 ülkeden öğrenci ve akademisyenlerin katılımıyla başladı.

MSKÜ Atatürk Kültür Merkezi'nde 5 gün sürecek çalıştayda, "Gençliğin, dünya vatandaşlığı, sosyal adalet ve hareketlilik yoluyla barışa desteği" konuşulacak.

Çalıştayda, "insan hareketliliklerinin, özellikle gençlerin, sosyal medya aracılığıyla barış mesajını nasıl yayabileceği, barış sürecine nasıl katkıda bulunabileceği, dijital ortamda barış elçisi olarak toplumu nasıl yönlendirebileceği" tartışılacak.

MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, çalıştayın açılışında, bu yıl üçüncüsü düzenlenen etkinliğe ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Öğrenci ve öğretim elemanlarının değişimi konusuna değinen Harmandar, "Üniversitemizde 49 ülkeden 550'nin üzerinde öğrenci eğitim görmektedir. Bunun yanında bugün yaptığımız Küresel Barış Çalıştayı gibi uluslararası etkinliklere de önem veriyoruz" dedi.

Çalıştaya 49 ülkeden 97 öğrenci ile öğretim elemanının katıldığını belirten Harmandar, "İnsanlığın barış ve huzur içinde yaşaması için yetiştireceğimiz gençlerin barışı özümseyerek mezun olmalarını arzu ediyoruz. Bu bakımdan bu çalıştayın önemli olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

Proje koordinatörü, MSKÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Füsun Özerdem ise çalıştayda barışa desteği, farklı ülkeler ve kültürlerden gelen gençlerle işlediklerini bildirdi.

Özellikle savaş, çatışma yaşanan coğrafyalardan gelen gençlere barış inşası konusunda eğitim vereceklerini anlatan Özerdem, şunları kaydetti:

"Öğrencilere sosyal ve ruhsal alanda, küresel vatandaşlık konusunda eğitimler verilecek. Çalıştayda her yıl spesifik olarak düzenlenecek uluslararası katılımlı bir etkinlikle, farklı millet ve topluluklardan gençleri bir araya getirmeyi amaçlıyoruz. Böylece onların çatışmaların barışçıl yollarla çözümü konusunda birbirleriyle görüş alışverişinde bulunmalarını sağlamak istiyoruz."