Dünya gençleri Fethiye'de buluşacak

Dünya gençleri Fethiye'de buluşacak
Dünya gençleri Fethiye'de buluşacak
- Fethiye'de yürütülen "Sınırı Aşan Yaşamlar Projesi" kapsamında 4 ülkeden 24 genç, Çalış Kuş Cenneti'nde bir hafta arazi çalışması yapacak

MUĞLA (AA) - Fethiye Turizm, Tanıtım, Eğitim, Kültür ve Çevre Vakfının (FETAV) Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezleri Başkanlığı Türkiye Ulusal Ajansı kapsamında hazırladığı "Sınırı Aşan Yaşamlar Projesi", 4 ülkenin gençlerini Fethiye'de buluşturacak.

Gençleri ekoloji konusunda bilinçlendirme amacıyla hazırlanan proje kapsamında Türkiye'nin yanı sıra İtalya, Hırvatistan ve Bulgaristan'dan 24  genç Fethiye'ye gelecek. Gençler, bir hafta süreyle Çalış Kuş Cenneti'nde arazi çalışması yapacak.

Proje Koordinatörü Gülbahar Edik Kayhan, FETAV'da düzenlenen proje tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, ekolojik bilince sahip bir bireyin, yaşama bir bütün olarak saygı duyacağına dikkati çekti.

Türk, İtalyan, Hırvat ve Bulgar gençlerin Çalış Kuş Cenneti'nde bilgi ve deneyimlerini birbirleriyle paylaşacağını ifade eden Kayhan, şöyle konuştu:

"Proje hedefine eğitim faaliyetleriyle ulaşacak. Bu amaçla proje ortaklarımıza hem teorik hem de arazi eğitimleri verilecek. Bu eğitimler, görsel materyallerin kullanıldığı teorik eğitim çalışmaları ve sulak alanda yapılacak inceleme ve kuş gözlem faaliyeti olmak üzere temelde iki kısımdan oluşacak. Projemiz 19-26 Nisan tarihleri arasında Fethiye'de gerçekleştirilecek."

- Başvurular 28 Şubat'a kadar FETAV'a yapılacak

Kayhan, proje sonunda katılımcılara "Youthpass" sertifikası verileceğini, projeye Türkiye'yi temsilen katılmak isteyen 18-25 yaş grubundaki gençlerin 28 Şubat'a kadar FETAV'a başvurmaları gerektiğini söyledi.

FETAV Yönetim Kurulu Üyesi Fercan Akçin ise projenin Çalış Kuş Cenneti'ndeki kuşların korunması ve bölgede yaşadığı tespit edilen 222 kuş türüne sahip çıkmayı da amaçladığını anlattı. Akçin, faaliyetler içinde yer alan okul ziyaretleri ile projenin etkili ve yaygın kültürel paylaşım hedefine ulaşmasını beklediklerini dile getirdi.

 - "7 yılda 222 kuş türü tespit edildi"

Projenin arazi sorumlusu ve kuş gözlemcisi Ali İhsan Emre de Çalış Kuş Cenneti'nde 7 yıl ara vermeden sayım yaparak 222 kuş türü tespit ettiklerini bildirdi.

Emre, çalışmalar kapsamında kuşların hangi mevsimlerde geldiğini, ne zaman yuva yaptıklarını ve göç zamanları gibi bilgileri toplayarak kuş cennetinin Fethiye için ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkardıklarını anlattı.

İlçe merkezine yakın bir noktadaki Çalış Kuş Cenneti'nin çevresinin tel örgülerle kapatılması gerektiğini vurgulayan Emre, "Bu işlem daha önce yapıldı ama zarar gördüğü için yeniden yapılması lazım. Ayrıca, bölgeye cam ve plastik atık da atılıyor. İnsanların bu konuya hassasiyet göstersin" dedi.