Ege Denizi'nde yasa dışı geçişler

Ege Denizi'nde yasa dışı geçişler
Ege Denizi'nde yasa dışı geçişler
- Muğla'nın Bodrum ilçesinde, dün akşamdan itibaren yasa dışı yollarla Yunanistan'ın Kos Adası'na geçmeye çalışan kaçaklara yönelik operasyonlarda 130 kişi yakalandı - Söz konusu kişilerin yasa dışı geçişlerini organize ettikleri iddiasıyla 10 şüpheli gözaltına alındı

MUĞLA (AA) - Bodrum ilçesinde, Sahil Güvenlik ve polis ekipleri, yasa dışı yollarla Yunanistan'ın Kos Adası'na geçmeye çalışan 130 kişiyi yakaladı.

Gümbet Mahallesi Haremtan mevkisinde sabaha karşı çok sayıda kaçak olduğu ihbarını alan Bodrum Emniyet Müdürlüğü ekipleri, bölgeyi çembere aldı.

Çok sayıda polisin katıldığı operasyonda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Suriye uyruklu 80 kişi, denize açılmak üzere hazırlık yaparken yakalandı. 

Alınan istihbaratı değerlendiren ve bölgede araştırma yapan ekipler, Suriyelilerin yasa dışı geçişlerini sağladığı iddia edilen 8 kişiyi Bodrum'un Değirmenler mevkinde gözaltına aldı.

Gözaltına alınan Türk vatandaşı 8 zanlı, Bodrum Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

- 9 Myanmarlı boğulmak üzereyken kurtarıldı

Aynı saatlerde Aspat açıklarında da botları batan 9 Myanmarlı, Sahil Güvenlik ekibi tarafından boğulmak üzereyken kurtarılarak Bodrum Milta Marinaya getirildi.

Bu sırada rahatsızlanan göçmenlerden biri, ambulansa alınarak Bodrum Devlet Hastanesine götürüldü.

- Gümbet Koyu açıklarında 12 Suriyeli yakalandı

Gümbet Koyu açıklarında ise 5 metrelik bir sürat teknesini durduran Sahil Güvenlik ekipleri, 12 Suriyeli ve onları Kos Adasına götürmeye çalışan 2 Türk organizatörü yakaladı.

Güvenlik güçlerinin gece boyunca farklı noktalarda sürdürdüğü diğer çalışmalarda da kaçak yollarla Yunanistan'a gitmeye çalışan 29 kişi gözaltına alındı.

Düzenlenen operasyonlarla yakalanan 130 kişiden ifade işlemleri tamamlananlar, il dışına gönderildi. Minibüslere bindirilen kaçaklar, görüntü almaya çalışan gazetecilere tepki gösterdi.   

- Kaçak geçişlere karşı özel ekip kuruldu

Bodrum'da artan kaçak geçişler nedeniyle bölgede görev yapmak üzere Sahil Güvenlik Komutanlığınca "SG Kolluk Destek Timleri" kurulduğu öğrenildi. 

Geçici görevlendirme ile Bodrum'a gönderilen timler, Bodrum ve Turgutreis bölgelerindeki botlara destek oluyor.