Eğitim-İş'in "Laik Eğitim ve Emeğe Saygı Yürüyüşü"

Eğitim-İş'in "Laik Eğitim ve Emeğe Saygı Yürüyüşü"
Eğitim-İş'in "Laik Eğitim ve Emeğe Saygı Yürüyüşü"
- Eğitim-İş Genel Başkanı Demir: - "Günde 5 işçi, iş kazaları adı altında iş cinayetlerine kurban gidiyor"

MUĞLA (AA) - Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim- İş ), "Laik Eğitim ve Emeğe Saygı Yürüyüşü" eylemini Yatağan'dan başlattı.

Bazı sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin destek verdiği yürüyüş İnönü Bulvarı'ndan başladı. Madenci Heykeli önünde grup adına açıklama yapan Eğitim-İş Genel Başkanı Vali Demir, 4 bakan, çeşitli düzeyde bürokrat ve işadamlarının şüphelileri olduğu yolsuzluk, rüşvet ve kaçakçılık operasyonlarının başladığı gün olması nedeniyle 17 Aralık'ta eylem yapma kararı aldıklarını söyledi.

Son günlerde yapılan operasyonlarla gündemin değiştirilmeye çalışıldığını iddia eden Demir, kamu emekçilerinin günü geldiğinde ilgili kişilerden hesabını soracağını kaydetti.

Eylemlerine Yatağan'dan başlama sebebine değinen Demir, 1985 yılından bu yana 62 milyar dolar, 2002 yılından bu yana ise 52 milyar dolarlık özelleştirme yapıldığını belirterek, "Bu özelleştirmelere dur demek ve Türkiye 'de kamuoyu yaratmak için Tes-İş ve Maden-İş sendikalarına üye işçiler, 447 gün boyunca bir direniş sergiledi" dedi.

Yatağan Termik Santrali ve kömür işletmelerinin özelleştirilmemesi için yapılan eylemlerin, 1989 yılındaki bahar eylemleri ve 2009 yılındaki TEKEL eylemlerinden sonra Türkiye'deki en nitelikli ve dirençli eylemlerden biri olduğunu savunan Demir, şöyle konuştu:

"Günde 5 işçi, iş kazaları adı altında iş cinayetlerine kurban gidiyor. Bunu Ermenek'te, Soma'da, limanda ve inşaatta çalışan işçilerimizde gördük. Bu bilinen rakamlar, bilinmeyenlerin daha fazla olduğunu düşünüyoruz. Buna dikkat çekmek için Yatağan ve Soma'da yürüyoruz. Buradan haykırıyoruz, canlarımız bu kadar ucuz değildir. Elbette ki ulusumuz, halkımız ve vatanımız için gerekirse ölürüz, ama sermayenin kirli ilişkileri ve parası için ölmeye asla razı değiliz. Buradan hepsini birden kınıyoruz."