Ekmeğini "gemi halatından" çıkarıyor

Ekmeğini "gemi halatından" çıkarıyor
Ekmeğini "gemi halatından" çıkarıyor
- Bodrum'da 5 yıl önce yat kaptanlığını bırakan Eyüp Türedi, denizcilik sektöründe kullanılan halatlardan yaptığı hediyelik eşyaları satarak geçimini sağlıyor - Türedi: - "Bütçemi aşan durumlarda tanıdıklara borçlanarak büyümeye çalışıyorum. Ekmeğimi halattan çıkarıyorum"

MUĞLA (AA) - ALİ BALLI - Muğla'nın Bodrum ilçesinde, uzun yıllar yat kaptanı olarak çalıştıktan sonra işi bırakan Eyüp Türedi, halattan yaptığı hediyelik eşyalarla geçimini sağlıyor.

İskele Meydanı'nda stant kuran 45 yaşındaki Türedi'nin denizcilik sektöründe kullanılan halatla hazırladığı ürünler, özellikle yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Hediyelik eşyalar 5 ila 100 lira arasında satılıyor. 

Eyüp Türedi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun olduğunu, İngilizce ve Fransızca'yı çok iyi konuşabildiğini söyledi.

Yıllarca yatlarda kaptanlık yaptığını anlatan Türedi, ancak ailevi nedenlerle, evini uzun süre bırakıp denize çıkamadığından 5 yıl önce mesleğinden vazgeçmek zorunda kaldığını belirtti.

Üniversite yıllarında, arkadaşlarına yaş günü hediyelerini kendisinin hazırladığını anlatan Türedi, hediyelik eşya yapımına bu şekilde başladığını dile getirdi.

Çalışmasına küçük bir tezgahta başladığını, ürünleri önce tanıdıklarına verdiğini, talep artınca işi büyüttüğünü ifade eden Türedi, "İnsanların, turistlerin ilgisiyle bu duruma geldik. Önceleri anahtarlık, bileklik yapıyordum. Daha sonra yöre halkı ve turistlerin isteklerine göre çeşitli eşyalara yöneldim" dedi.

Vatandaşların isteği doğrultusunda, köpek tasması, kolye gibi ürünlerle yelpazesini genişlettiğini bildiren Türedi, "Hediyelik eşyaları, gemilerde kullanılan özel halatlardan yapıyorum. Halatları ilçede bulamadığımda İstanbul 'dan getirtiyorum. Bütçemi aşan durumlarda tanıdıklara borçlanarak büyümeye çalışıyorum. Ekmeğimi halattan çıkarıyorum" ifadelerini kullandı.