Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci:

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci:
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci:
-"İnsanlar birbirine 'selamün aleyküm' derken; söyleyen çekinerek söyledi, alan çekinerek aldı 13 sene önce ama geldiğimiz noktada hamdolsun Türkiye'nin bütün okullarında seçmeli ders Arapça'sıyla, Kur'an'ıyla milli ve manevi değerlerini dilediği gibi öğrenebilir hale geldi"

MUĞLA (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "İnsanlar birbirine 'selamün aleyküm' derken; söyleyen çekinerek söyledi, alan çekinerek aldı 13 sene önce ama geldiğimiz noktada hamdolsun Türkiye 'nin bütün okullarında seçmeli ders Arapça'sıyla, Kur'an'ıyla milli ve manevi değerlerini dilediği gibi öğrenebilir hale geldi" dedi.

Zeybekci, Muğla'nın Milas ilçesinde, İmam Hatip Derneği'nin düzenlediği 1. Geleneksel Mezunlar Buluşması etkinliğine katıldı. Etkinlikte konuşan Zeybekci, imam hatiplerin artık iyi bir noktada olduğunu belirterek, "Gözümüzün arkada kalmayacağı bir noktada olduğunu söyleyebilirim" diye konuştu. 

İmam hatiplerin, geçen yıllarda ikinci sınıf muamelesi gördüğünü ifade eden Zeybekci, "Yıllarca imam hatipten mezun olan çocuklarımız, yavrularımız, kardeşlerimiz normalde diğer okullardan mezun olanların 100 puanla girebildikleri yere illa 120-130 puanla girmek zorunda bırakıldı" ifadesini kullandı.

Zeybekci, yaşanan durumu koşuda bir ayağına 10 kiloluk bir ağırlık bağlayarak "hadi koş, gelebiliyorsan sen de birinci gel" şeklinde betimleyerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Haksızlık yapıldığı için bugüne kadar imam hatiplerle ilgili haklı bir dava yürütüldü ve bu haklı davanın sonunda da imam hatipler artık ülkemizin devletimizin diğer okullarında okuyan çocuklarımız hangi haklara sahipse bu haklara sahip. Onun için artık bundan sonra imam hatipler tabii ki bundan sonra da kendilerine dikkat etmeye devam etsinler. İmam hatipliler yine birbirlerine sahip çıkmaya devam etsinler."

Bu milletin minarelerinden, ezan "Allahu ekber" diye okutulduğu için bir başbakanın şehit verildiğini ifade eden Zeybekci, "Yıllarca 'tanrı uludur' diye o mübarek ezanı minarelerden okutmayan o zulmü bu millete reva görenlerden sonra rahmetli Adnan Menderes bu milleti gözyaşları içinde, hıçkırıklarla günlerce, defalarca, tüm İslam coğrafyasının ezanını, bu Anadolu coğrafyasında orijinal dilinde okuttuğu için gün gelip bundan onun hesabı sordular" değerlendirmesinde bulundu.

Zeybekci, geçmiş dönemlerde ülkenin ikiye, üçe, dörde bölündüğünü belirterek, "Sarı sermaye, turuncu sermaye, yeşil sermaye, kızıl sermaye diye birçok parçaya böldüler ve milleti ayırdılar. Okullarımızı ayırdılar. İnsanlar birbirine 'selamün aleyküm' derken; söyleyen çekinerek söyledi alan çekinerek aldı 13 sene önce bunu ama geldiğimiz noktada hamdolsun Türkiye'nin bütün okullarında seçmeli ders Arapça'sıyla, Kur'an'ıyla milli ve manevi değerlerini dilediği gibi öğrenebilir hale geldi. Allah'ın izniyle bundan sonra tüm ülkenin okullarında, bu ülkenin evlatları kendi öz yurdunda öz vatanında garipsenmeden, dışlanmadan ikinci plana itilmeden diledikleri gibi eğitim alabilecekler. İmam hatipler, bugüne kadar özgürlükler anlamında önemli bir görevi yerine getirdi. Bunu da hamdolsun, Allah'a şükür başardı" diye konuştu.

Zeybekci, "İmam hatipte okuyan kardeşlerimize 'hedefiniz, Türkiye'nin en başarılı tıpçılarının çıktığı nokta olsun' diyorum. 'Türkiye'nin en başarılı mühendis, mimar, fizikçilerinin ve matematikçilerinin çıktığı okullar imam hatipler olsun' diyorum" ifadelerini kullandı. Zeybekci, imam hatip derneklerinin çalışmalarını başarılı bulduklarını sözlerine ekledi.

Öte yandan Bakan Zeybekci, dedesinin nüfusa kayıtlı olduğu yerin Milas olduğuna dikkati çekti.

Zeybekci ve Vali Çiçek, konuşmanın ardından sünnet olan çocuklara çeşitli hediyeler verdi.

Bakan Zeybekci ve beraberindekiler, törenin ardından ilçedeki bir düğün evini ziyaret etti.