Ekonomi Bakanı Zeybekci, Muğla'da:

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Muğla'da:
Ekonomi Bakanı Zeybekci, Muğla'da:
- "Sağlık Bakanlığının kayıtlı rakamlarına göre geçen yıl 496 bin yabancı Türkiye'ye tedavi olmak için geldi. Bu insanlar turist olarak değil, tedavi olmak için geldi"

MUĞLA (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Sağlık Bakanlığının rakamlarına göre, Türkiye 'ye geçen yıl tedavi amacıyla 496 bin yabancının geldiğini belirtti.

Bakan Zeybekci, Köyceğiz Belediyesi önünde Belediye Başkanı Kamil Ceylan ve vatandaşlar tarafından karşılandı. Zeybek kıyafeti giyen Bakan Zeybekci, yerel seçimlerde belediyeyi partisinin adayı kazandığı takdirde belediye önünde zeybek oynayacağı sözünü hatırlatarak, davul zurna eşliğinde halk oyunları ekibiyle zeybek oynadı.

Daha sonra, Belediye Başkanı Ceylan'ı makamında ziyaret edip, çalışmaları hakkında bilgi alan Zeybekci, Köyceğiz Devlet Hastanesinin açılış törenine katıldı.

Burada konuşan Zeybekci, Türkiye'nin kısa sürede iyi mesafe kat ettiğini, ülkedeki otuz büyükşehirde şehir hastaneleri yapılacağını ifade etti.

Türkiye'nin tamamındaki hastanelerin dünyanın en iyi hastaneleri olacağına değinen Zeybekçi, "Artık Avrupa'nın, Amerika'nın hastaneleri gibi olacak demiyoruz, dünyanın en iyisi olacak diyoruz. Sağlık Bakanlığının kayıtlı rakamlarına göre geçen yıl 496 bin yabancı, Türkiye'ye tedavi olmak için geldi. Bu insanlar turist olarak değil, tedavi olmak için geldi. Ekonomi Bakanlığı olarak, Türkiye'ye tedavi için gelen her hasta için hastanelere kaynak aktarıyoruz. Onları ödüllendiriyoruz" dedi.

Zeybekci, Türkiye'nin bir buçuk milyarlık bölge coğrafyasında sağlık merkezi olacağını, ülkenin sağlık merkezi olduğunda bundan en iyi faydalanacak bölgenin Ege, en iyi faydalanacak şehirlerden birisinin ise Muğla olacağını dile getirdi.

Vatandaşın oylarıyla seçilecek ''milletin adamlarının'' ilk meclisinde serbest bölgeler kanununun çıkacağını, Akdeniz ve Ege sahillerinde de yeni serbest bölge uygulaması yapılacağını vurgulayan Zeybekci, şöyle konuştu:

"İçinde otel, yat limanı, alışveriş ve diğer faaliyetlerin olduğu bölgeler serbest bölgeler haline gelecek ve Ege sahilinde bütün bunları inci tanesi gibi sıralayacağız. Özellikle, Muğla ve Köyceğiz'de sizlerin iş yerlerinin olduğu o serbest bölgeler kurulacak. Yunanistan'da, Mısır'da, İsrail'de, aklınıza gelebilen Akdeniz havzasında başka hiçbir yerde bulunmayan özelliklerdeki bu serbest bölgeleri inşallah Ege sahillerine komple koyacağız. Ondan sonra dünya oralara akacak."

Milletin hizmetkarı olduklarını ifade eden Zeybekçi, "Birileri gibi çıkıp bu millete verdiği kararı beğenmediğimiz zaman 'bidon kafalı, göbeğini kaşıyan adam' demedik. Köyceğiz'de 'tarlada çalışan adamla benim oyum bir mi olacak' demedik. O insanlar bizim başımızın tacıdır. Biz öyle bir ecdattan geliyoruz ki hizmetkar olmayı, bu millete hizmet etmeyi onur bildik, şeref bildik" diye konuştu.

Bakan Zeybekci, şöyle devam etti:

"Şimdi birisi çıkmış bugün açıklıyor. Diyor ki yeni kentler kuracağız. Allah rahmet eylesin Ecevit'in de bir köy kentleri vardı biliyorsunuz. Eskiler bilir. Güzel bir hayaldi. Güzel bir hayaliydi. Bu da ilk çıktığında biliyorsunuz kasketi vardı bir de mavi gömlek giymişti bu. Şimdikinden bahsediyorum, kötü bir kopyaydı. Hala kopya çekmeye devam ediyor. O kopyalar ile hiçbir yere varamaz. Bizim yaptıklarımıza bunların hayalleri dahi yetişmez."

Zeybekçi, ülkenin namerde muhtaç olmayacak noktaya varana kadar, Gazi Mustafa Kemal'in gösterdiği muhasır medeniyet seviyesinin de çok daha ilerisine geçene kadar çalışacaklarını dile getirdi. 

Konuşmaların ardından Köyceğiz Devlet Hastanesinin açılışını, Bakan Zeybekçi, Muğla Valisi Amir Çiçek, AK Parti Muğla Milletvekili Ali Boğa, İl Başkanı İhsan Küreci ile protokol üyeleri yaptı. Açılışın ardından Zeybekçi ve beraberindekiler hastaneyi gezerek, çalışmalar hakkında bilgi aldı. 

Zeybekçi, açılışın ardından AK Parti Muğla İl Başkanılığına giderek, kendisini bekleyen partililere seslendi.

AK Parti iktidarı döneminde Muğla'ya çok önemli hizmetlerin yapıldığını belirten Zeybekçi, önümüzdeki dönemde bu çalışmaların aynı şekilde devam edeceğini söyledi.